Bursíkovi comeback nevyšel, zelení si vybrali Lišku

Domácí Domácí
25. 11. 2012 12:01
Někdejší šéf strany se pokusil o návrat do vysoké politiky
Martin Bursík a Ondřej Liška v dobách Topolánkovy vlády
Martin Bursík a Ondřej Liška v dobách Topolánkovy vlády | Foto: Ondřej Besperát

Česká Třebová - Někdejší vládní Strana zelených vystavila stopku pro comeback svého bývalého předsedy.

Martin Bursík, který v roce 2006 partaj přivedl do sněmovny, ale pod jehož vedením se také rozdrobila a na veřejnost pronikaly akorát hádky a útoky, se na volebním sjezdu pokusil vrátit do čela strany.

Spolustraníci dali přednost současnému šéfovi Ondřeji Liškovi.

Bursík chtěl v případě zvolení podle svých slov navázat na úspěch ve sněmovních volbách, což se podle něj Liškovi nepodařilo, a modernizovat ekologická témata. Pokusit se oslovit nové voliče. "Hlavním problémem je podle mne neviditelnost strany na celostátní úrovni, tedy neschopnost jít do tvrdého střetu s vládou v tématech, která jsou pilíři naši politiky v ochraně životního prostředí a v oblasti lidských práv," uvedl během svého projevu Bursík.

Liška naopak Bursíkovi vytkl, že se stáhnul z čela strany v době, kdy zelení po ztrátě voličské přízně přišli o státní dotaci a zápasili s finančními problémy. Uvedl, že se za jeho vedení podařilo stranu finančně stabilizovat.

Během sjezdu pak přibyli další dva kandidáti na předsednický post Jiří Koreš a Eva Kodymová, nepatřili ovšem mezi favority. Bursík nicméně získal post druhého místopředsedy strany, třetím místopředsedou se stal místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický.

První místopředsedkyní strany se stala náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

Ondřej Liška nakonec od necelých dvou stovek delegátů získal 106 hlasů, Bursík 70 hlasů, Koreš 7 hlasů a Kodymová 6 hlasů.

Zelení vypadli z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici, a nedostali se tak do Sněmovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy