Babišův exnáměstek: O vyhazovu mi řekli v sedm ráno

Domácí Domácí
20. 5. 2015 13:31
Odvolaný náměstek ministra financí Martin Pros komentuje bleskový konec působení v týmu Andreje Babiše. Ministr se Prose zbavil údajně proto, že mu přestal věřit. Pros se k důvodům odmítá vyjadřovat.
Martin Pros.
Martin Pros. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ztráta důvěry. To byl pro ministra Andreje Babiše (ANO) jeden z hlavních důvodů, proč v úterý náhle odvolal svého náměstka Martina Prose - muže, kterého do úřadu prosadila ČSSD.

Martin Pros
Martin Pros | Foto: ČTK

Sám Pros v rozhovoru pro zpravodajský server Hospodářských novin nepřímo naznačil, že u Babiše narazil proto, že chtěl přísněji dohlížet na český finanční sektor ve prospěch spotřebitelů.

"Rád bych i nadále přispíval k nastavení transparentního a kultivovaného prostředí v České republice, které bude přínosem pro občany a které je standardní v jiných státech Evropské unie," vysvětlil Pros v rozhovoru.

Babiš ho kritizoval už dříve

Babiš svého náměstka kritizoval již dříve, vyhazov přesto přišel až ve středu. "O svém odvolání jsem se dozvěděl dnes v 7:00 ráno," vysvětlil. Zatím tak neví, kdo by ho měl v úřadu nahradit.

S Babišem podle jeho slov diskutovali o několika případech, kdy v něj ministr financí ztratil důvěru. Konkrétní ale Pros nebyl.

Je ovšem známo, že Babišovi například vadilo, že Pros jménem ministerstva požádal Českou národní banku, aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Podle Babiše tím poškodil pověst bankovního trhu.

Snaha o vyšší regulaci

Prosovo odvolání mohlo souviset také s jeho aktivní činností v regulaci bankovnictví a pojišťovnictví, konkrétně s jeho návrhem na regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů a bezplatného předčasného splácení hypoték.

"Nerad bych spekuloval. Nicméně jedním z hlavních důvodů pro můj návrat ze zahraničí, kde jsem dlouho působil ve finančním sektoru, bylo, abych přispěl k efektivnímu a zejména nezávislému nastavení regulace, které bude ve prospěch spotřebitelů,“ řekl Pros.

Nepotvrdil tak ani to, zda může mít na jeho odvolání zájem někdo z finančního sektoru.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy