Babišův exnáměstek: O vyhazovu mi řekli v sedm ráno

Domácí Domácí
20. 5. 2015 13:31
Odvolaný náměstek ministra financí Martin Pros komentuje bleskový konec působení v týmu Andreje Babiše. Ministr se Prose zbavil údajně proto, že mu přestal věřit. Pros se k důvodům odmítá vyjadřovat.
Martin Pros.
Martin Pros. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ztráta důvěry. To byl pro ministra Andreje Babiše (ANO) jeden z hlavních důvodů, proč v úterý náhle odvolal svého náměstka Martina Prose - muže, kterého do úřadu prosadila ČSSD.

Martin Pros
Martin Pros | Foto: ČTK

Sám Pros v rozhovoru pro zpravodajský server Hospodářských novin nepřímo naznačil, že u Babiše narazil proto, že chtěl přísněji dohlížet na český finanční sektor ve prospěch spotřebitelů.

"Rád bych i nadále přispíval k nastavení transparentního a kultivovaného prostředí v České republice, které bude přínosem pro občany a které je standardní v jiných státech Evropské unie," vysvětlil Pros v rozhovoru.

Babiš ho kritizoval už dříve

Babiš svého náměstka kritizoval již dříve, vyhazov přesto přišel až ve středu. "O svém odvolání jsem se dozvěděl dnes v 7:00 ráno," vysvětlil. Zatím tak neví, kdo by ho měl v úřadu nahradit.

S Babišem podle jeho slov diskutovali o několika případech, kdy v něj ministr financí ztratil důvěru. Konkrétní ale Pros nebyl.

Je ovšem známo, že Babišovi například vadilo, že Pros jménem ministerstva požádal Českou národní banku, aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Podle Babiše tím poškodil pověst bankovního trhu.

Snaha o vyšší regulaci

Prosovo odvolání mohlo souviset také s jeho aktivní činností v regulaci bankovnictví a pojišťovnictví, konkrétně s jeho návrhem na regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů a bezplatného předčasného splácení hypoték.

"Nerad bych spekuloval. Nicméně jedním z hlavních důvodů pro můj návrat ze zahraničí, kde jsem dlouho působil ve finančním sektoru, bylo, abych přispěl k efektivnímu a zejména nezávislému nastavení regulace, které bude ve prospěch spotřebitelů,“ řekl Pros.

Nepotvrdil tak ani to, zda může mít na jeho odvolání zájem někdo z finančního sektoru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy