Babiš odvolal svého náměstka za ČSSD, přestal mu věřit

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2015 12:42
Babiš Martina Prose již dříve kritizoval za to, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku, aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministr financí Andrej Babiš odvolal svého náměstka Martina Prose, který v čele úřadu zastupoval nejsilnější vládní stranu ČSSD. Babiš svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry v Prose.

Sociální demokraté přijali Babišovo rozhodnutí chladně. Alespoň navenek. "Je to věc a pravomoc ministra financí, stejně jako kteréhokoliv jiného ministra," uvedl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dodal, že jeho strana navrhne za Prose někoho jiného. Jméno nástupce však zatím není jasné.

Spor o sazby PRIBOR

Babiš svého náměstka již dříve kritizoval za to, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku, aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Podle Babiše tím poškodil pověst bankovního trhu.

Pros o prošetření požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace.

Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. Ministerstvo financí prý k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci.

ČNB následně v reakci uvedla, že by uvítala, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá, a také je konkrétně doložil. Centrální banka také upozornila, že okolnosti dopisu byly z pohledu dlouhodobě nastavené oficiální komunikace mezi veřejnými institucemi velmi nestandardní a v novodobých dějinách spolupráce mezi ČNB a ministerstva financí nemají obdoby. "Dopis byl odeslán bez vědomí ministra, nebyl označen jako 'otevřený', a přesto byl poskytnutý i médiím," dodala ČNB.

Další neshody v rezortu

Důvodem Prosova odvolání mají být i neshody ohledně klíčových otázek v rezortu. Pojišťovny například v poslední době prosazovaly, aby byla doba, po kterou se vyplácejí zprostředkovatelům provize u životního pojištění, prodloužena ze dvou na pět let, a aby byla maximální výše této provize omezena na maximálně 150 procent ročního pojistného.

S tím ale nesouhlasí poradci, zprostředkovatelé a ministr financí Babiš. Legislativní rada vlády proto jakoukoliv regulaci provizí odmítla. Bez ní ji také schválila vláda a v prvním čtení parlament. Když se dostal návrh zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích do rozpočtového výboru, objevil se ale pozměňovací návrh poslance Ladislava Šincla (ČSSD), který změny znovu navrhuje.

Martin Pros se k tomuto návrhu přiklonil. Pokud by návrh v jím žádané podobě prošel, získali by při předčasném zrušení smlouvy část provize zprostředkovatelů ve formě takzvaného odkupného klienti, kteří smlouvu uzavřeli.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy