Američtí senátoři: Podporujeme zrušení víz i radar

pra
9. 1. 2008 17:50
Amerika chce radar v Česku. Bez ohledu na vítěze voleb
Přemysl Sobotka se setkal s americkými senátory
Přemysl Sobotka se setkal s americkými senátory | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Budeme podporovat takové legislativní změny v amerických zákonech, které povedou co nejrychleji ke zrušení víz pro občany České republiky," slíbili předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi čtyři američtí senátoři, jež ve středu přijal.

Skupina senátorů vedená republikánským senátorem za stát Florida Melem Martinezem též Sobotku informovala, že v únoru do Prahy přijede ministr vnitra USA, a to právě kvůli otázkám spojeným se zrušením víz.

Nezodpovězena nezůstala ani otázka ohledně možného umístění amerického radaru protiraketové obrany v České republice. "Američtí senátoři potvrdili, že bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA, bude trvat zájem americké administrativy na umístění radaru u nás, dokonce na to jsou vyčleněny peníze," uvedl Sobotka.

"Američané mají zájem na zapojení celého systému do struktur protiraketové obrany NATO," pokračuje Sobotka, který si přeje, aby americká strana všechny své kroky konzultovala i s Českem.

Čtěte také: Od půlnoci mohou Češi do Kanady bez víza

USA by mohly Čechům zrušit víza během dvou let

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy