Američtí senátoři: Podporujeme zrušení víz i radar

pra
9. 1. 2008 17:50
Amerika chce radar v Česku. Bez ohledu na vítěze voleb
Přemysl Sobotka se setkal s americkými senátory
Přemysl Sobotka se setkal s americkými senátory | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Budeme podporovat takové legislativní změny v amerických zákonech, které povedou co nejrychleji ke zrušení víz pro občany České republiky," slíbili předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi čtyři američtí senátoři, jež ve středu přijal.

Skupina senátorů vedená republikánským senátorem za stát Florida Melem Martinezem též Sobotku informovala, že v únoru do Prahy přijede ministr vnitra USA, a to právě kvůli otázkám spojeným se zrušením víz.

Nezodpovězena nezůstala ani otázka ohledně možného umístění amerického radaru protiraketové obrany v České republice. "Američtí senátoři potvrdili, že bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA, bude trvat zájem americké administrativy na umístění radaru u nás, dokonce na to jsou vyčleněny peníze," uvedl Sobotka.

"Američané mají zájem na zapojení celého systému do struktur protiraketové obrany NATO," pokračuje Sobotka, který si přeje, aby americká strana všechny své kroky konzultovala i s Českem.

Čtěte také: Od půlnoci mohou Češi do Kanady bez víza

USA by mohly Čechům zrušit víza během dvou let

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy