Aféru Čunek už změním jen těžko, přiznal Schwarzenberg

tof
20. 7. 2008 12:53
Naděje na zvrat v aféře je minimální
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který jako jediný z členů vlády nechtěl nečinně přihlížet finanční aféře Jiřího Čunka, a jal se ji sám vyšetřovat, v neděli poprvné jasně přiznal: Ten případ je uzavřený, korupce se neprokázala.

"Pro mě je to uzavřené, pokud se něco závažného neobjeví v těch 700 stránkách spisu, které auditoři Krollu neměli k dispozici," řekl Schwarzenberg v České televizi.

Nespokojený Topolánek

Až dosud ministr zahraničí spíše naznačoval, že pátrat by se mělo dál, protože ne všechny informace z Čunkova auditu jsou zcela průkazné či jednoznačné.

V polovině týdne se však kvůli tomu dostal do mediálního sporu s premiérem Mirkem Topolánkem, jemuž přetrvávající aféra komplikuje práci a vztahy v kabinetu.

Topolánek Schwarzenbergovi veřejně vzkázal, že on sám má věc za uzavřenou a už o ní nechce slyšet: "Audit přinesl odpověď na klíčové otázky a řekl, že se korupce těžko stala. A já se tím odmítám dál zabývat."

Další práce pro Kroll nebude

Ministr zahraničí v neděli uvedl, že ani on sám k práci detektivů mezinárodní auditorské firmy Kroll nemá žádné zásadní výhrady. Odvedli dobrou práci a objasnili vše důležité, míní.

A i když detektivové přiznali, že neviděli zcela vyčerpávající spis, Schwarzenberg si už od Krollu žádné další zkoumání objednávat nehodlá.

Oficiální pátrání v podkladech o Čunkově rodinném jmění tak v podstatě končí - i zástupci Krollu už dříve avizovali, že chybějící strany spisu z jejich pohledu na závěrečnou zprávu nemají velký vliv a objevení nových překvapivých informací už neočekávají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy