Aféru Čunek už změním jen těžko, přiznal Schwarzenberg

tof
20. 7. 2008 12:53
Naděje na zvrat v aféře je minimální
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který jako jediný z členů vlády nechtěl nečinně přihlížet finanční aféře Jiřího Čunka, a jal se ji sám vyšetřovat, v neděli poprvné jasně přiznal: Ten případ je uzavřený, korupce se neprokázala.

"Pro mě je to uzavřené, pokud se něco závažného neobjeví v těch 700 stránkách spisu, které auditoři Krollu neměli k dispozici," řekl Schwarzenberg v České televizi.

Nespokojený Topolánek

Až dosud ministr zahraničí spíše naznačoval, že pátrat by se mělo dál, protože ne všechny informace z Čunkova auditu jsou zcela průkazné či jednoznačné.

V polovině týdne se však kvůli tomu dostal do mediálního sporu s premiérem Mirkem Topolánkem, jemuž přetrvávající aféra komplikuje práci a vztahy v kabinetu.

Topolánek Schwarzenbergovi veřejně vzkázal, že on sám má věc za uzavřenou a už o ní nechce slyšet: "Audit přinesl odpověď na klíčové otázky a řekl, že se korupce těžko stala. A já se tím odmítám dál zabývat."

Další práce pro Kroll nebude

Ministr zahraničí v neděli uvedl, že ani on sám k práci detektivů mezinárodní auditorské firmy Kroll nemá žádné zásadní výhrady. Odvedli dobrou práci a objasnili vše důležité, míní.

A i když detektivové přiznali, že neviděli zcela vyčerpávající spis, Schwarzenberg si už od Krollu žádné další zkoumání objednávat nehodlá.

Oficiální pátrání v podkladech o Čunkově rodinném jmění tak v podstatě končí - i zástupci Krollu už dříve avizovali, že chybějící strany spisu z jejich pohledu na závěrečnou zprávu nemají velký vliv a objevení nových překvapivých informací už neočekávají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy