Policisté méně zneužívají pravomoce, počty obviněných klesly

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2014 17:17
Mezi trestnými činy dominovala hospodářská a násilná kriminalita, uvedla GIBS.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni obvinila nebo navrhla obvinit 269 lidí.

Proti roku 2012 je to pokles o 86 trestně stíhaných. Mezi trestnými činy, ze kterých jsou příslušníci bezpečnostních sborů podezřelí, dominovala hospodářská a násilná kriminalita.

O rok dříve nejčastěji příslušníci bezpečnostních sborů zneužívali pravomoc, loni počet těchto případů klesl, řekl ředitel GIBS Ivan Bílek.

Inspekce vznikla 1. ledna 2012. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Stíhá také příslušníky samotné inspekce.

"Myslím si, že tam jsou účinky prevence. Druhá věc je, že došlo k zestárnutí bezpečnostních sborů," vysvětlil možné důvody loňského poklesu obviněných Bílek.

Podle Bílka loni klesla kriminalita v bezpečnostních sborech téměř ve všech krajích ČR. Výjimkou byla Praha, kde loni vzrostl počet trestně stíhaných příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů ze 70 na 94.

Například zneužití pravomoci loni kleslo na 70 z předloňských 114 případů. Korupce loni meziročně klesla o tři na 23 případů. Hrozbou pro další vývoj podle Bílka bude mravnostní kriminalita a úvěrové podvody.

V prvním roce fungování měla GIBS podle výroční zprávy rozpočet s výdaji téměř 322 milionů korun. Loni podle Bílka klesl na 277 milionů korun, což způsobil zejména pokles investičních výdajů. V současnosti má GIBS 236 příslušníků a 46 občanských zaměstnanců.

Zkouška spolehlivosti

GIBS do 30. června předloží vládě vyhodnocení zkoušek spolehlivosti za loňský a letošní rok. Případně navrhne jejich rozšíření na osoby působící v orgánech státní správy, řekl Bílek.

Podle něj by zkoušky měly být vnímány jako významný protikorupční prvek k prověřování spolehlivosti úředních osob. Loni inspekce udělala 56 zkoušek spolehlivosti, tři příslušníci bezpečnostních sborů prověrkou neprošli.

Zkouška spolehlivosti podle Bílka testuje odolnost příslušníků bezpečnostních sborů proti protiprávnímu jednání. Zkoušky dělá speciální pracoviště inspekce. Většinou se prověřují příslušníci podezřelí z toho, že jednají v rozporu se svými pravomocemi. "Cílem není někoho nachytat, ale předcházet, zamezovat a případně odhalit protiprávní jednání," řekl Bílek.

Šéf inspekce zmínil případ, kdy byl dopravní policista podezřelý z toho, že si nechával peníze z pokut. Inspekce proto použila svého příslušníka, který před silniční kontrolou schválně za jízdy telefonoval. Policista si pak při kontrole řekl o úplatek. "Zkoušku v tomto případě bylo možné použít jako důkaz v trestním řízení," uvedl Bílek.

Vedoucí oddělení metodiky a prevence GIBS Jan Melša uvedl, že je znatelný nárůst počtu případů, kdy se policisté vzájemně udávají. "Skutečně ty věci, které dříve příslušníci přehlíželi mezi sebou, dnes právě ze strachu, že by mohli být podrobeni této zkoušce, raději oznámí a snaží se sbor očistit," řekl.

Zkouška spolehlivosti patří mezi jedinečné kompetence GIBS, nikdo jiný je nemůže vykonávat. V českém právním řádu existuje od roku 2009. GIBS, která vznikla od 1. ledna 2012, v prvním roce svého fungování provedla 31 zkoušek. Neprošli jimi stejně jako loni tři příslušníci bezpečnostních sborů.

 

Právě se děje

Další zprávy