Policie znovu vyslechne exposlance Fuksu, Tluchoře a Šnajdra

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
20. 3. 2014 18:59
Vyšetřovatelé musí výslechy opakovat, trojice již není v případu v roli obviněných, ale svědků.
Petr Tluchoř
Petr Tluchoř | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Trio exposlanců Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, původně obviněné z přijetí úplatku v kauze Nagyová, se po dlouhé době opět vrátí k výslechům. Policie si je pozvala na příští týden.

Důvod předvolání Fuksy, Tluchoře a Šnajdra je prostý - v kauze přibyl obviněný: expremiér Petr Nečas.

„Opakují se všechny úkony, protože v případu je nový obviněný, nejde o nic nečekaného,“ řekl deníku Aktuálně.cz obhájce jednoho z exposlanců. „Je to s ohledem na jejich odlišné procesní postavení,“ sdělil k tomu olomoucký návladní Pavel Komár.

V kauze poslaneckých trafik jsou dnes stíháni již jen zprostředkovatelé úplatku – Jana Nečasová (dříve Nagyová), Roman Boček a ten, kdo jej podle policie nabídl – Petr Nečas. Údajné příjemce, tedy Šnajdra, Fuksu a Tluchoře, z pravomoci policie a státních zástupců svým červencovým verdiktem vyňal Nejvyšší soud.

Za odškodněním

Trojice, která kvůli obvinění strávila měsíc ve vazbě, chce po státu odškodné. V žádosti, kterou podali v lednu, požadují dohromady 12 milionů korun.

„Věc je v šetření, zákonná lhůta pro vyřízení je šest měsíců, tedy do poloviny července,“ napsala mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Summit NATO vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí Severoatlantické aliance na pondělním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy