Další prověrka Opencard: Šlendrián, ale policii netřeba

Kateřina Eliášová
21. 1. 2010 15:40
Závěry třetího auditu potvrzují výsledky předchozích dvou prověrek

Praha - Pražský magistrát už dostal zatím poslední, v pořadí již třetí audit, který prověřoval projekt předražené karty Opencard.

Podle šéfa kontrolního výboru Františka Hoffmana (KSČM) potvrdil závěry předchozích dvou prověrek. Kontroloři se navíc podle Hoffmana domnívají, že při zadávání veřejných zakázek, výběrových řízeních a uzavírání smluv nebyl porušen zákon.

Drolení velkých zakázek na malé nicméně považují za problém, stejně jako jejich kolegové v předchozích dvou případech.

"Audit, který jsem nechal zadat, měl posoudit, zda nebyl porušen zákon. Musím říci, že zákon porušen v tuto chvíli nebyl, alespoň to vyplývá z auditu," řekl exkluzivně pro Aktuálně.cz Hoffman.

Protikorupční policie, která případ na základě trestního oznámení pražské zastupitelky Jany Ryšlinkové (EDS) zkoumá, se zatím nerozhodla, zda zahájí vyšetřování.

Kongres ODS: Pavel Bém při kandidátském projevu
Kongres ODS: Pavel Bém při kandidátském projevu | Foto: Ondřej Besperát

ODS se děsí: V Praze má rekordně málo voličů

Špatná smlouva

Hoffman obdržel audit ve středu večer, oficiální závěry prověrky chce zveřejnit až v pondělí, kdy se sejde speciální komise k případu Opencard. O den později by měli o Kartě Pražana jednat pražští radní.

"Už teď mohu konstatovat, že veškeré problémy kolem Opencard vycházejí ze špatně uzavřené smlouvy s firmou Haguess. Dle mého názoru a podle zjištění auditorů byla smlouva pro Prahu krajně nevýhodná a měla by se změnit," uvedl Hoffman.

Stejná zjištění přinesly i předchozí dvě prověrky. "Dle mého názoru se stalo město vazalem Haguessu. Projekt sice celý financuje, ale má omezené možnosti do celého projektu zasahovat," domnívá se Hoffman.

Konec auditů? Ukáže to příští týden

Sedmdesátistránkový audit společnosti Apogeo, který si nechal Hoffman zadat, je už v pořadí třetí prověrkou předražené Opencard. Město do projektu nalilo už téměř 900 milionů korun.

Audity konstatovaly, že město a Dopravní podnik utráceli za zbytečnou reklamu, dělili velké zakázky na menší, aby se vyhnuli výběrovým řízením nebo si najímali externí poradce, kteří projekt řídili.

Auditoři taky upozornili na fakt, že zastupitelé projekt Opencard schvalovali na základě neúplných a zkreslených informací.

První audit byl na objednávku 1. náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS), druhý si nechal zpracovat sám primátor Pavel Bém (ODS).

Dohromady stálo městskou kasu prověřování Opencard víc než 4 miliony korun, o místo přišel šéf odboru informatiky Václav Kraus.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy