Policie si došla pro Ztohoven, brala občanky a zatýkala

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 6. 2010 18:28
Nový projekt, při němž výtvarníci vytvořili falešné identity, popudil úřady

Praha - Policie opětovně zareagovala na další uměleckou "provokaci" výtvarné skupiny Ztohoven, proslavené fiktivním atomovým výbuchem v živém vysílání České televize.

Tentokrát muže zákona podle očekávání k činu donutil fakt, že si členové Ztohoven s pomocí moderní techniky a za asistence úřadů vyrobili dokonalé falešné identity včetně občanských průkazů a dalších státních dokumentů. "Dílo" zachytili v novém projektu Občan K.

Zabavili občanku, pak ji chtěli vidět

V pátek policisté vrazili na veřejnou expozici výtvarné skupiny a odvezli vystavené občanské průkazy všech 12 jejích členů. Zároveň zadrželi nejznámějšího aktéra skupiny, který vystupuje pod jménem Roman Týc. "Na služebně chtěli zjistit mou totožnost, brzy mě ale pustili," řekl ČTK.

Členové Ztohoven si podle všeho nechali úředně změnit identitu a s
Členové Ztohoven si podle všeho nechali úředně změnit identitu a s | Foto: ČT24

Důvodem policejní akce bylo, že pro pořízení občanek umělci použili snímky pozměněné takzvaným morphingem, a průkazy jsou tedy pravděpodobně neplatné. "Monitoringem médií bylo zjištěno, čeho se umělci dopustili, což zakládá podezření ze spáchání trestného činu poškození cizích práv," uvedl policejní komisař Oldřich Čech.

Pozměněné fotografie skupina vystavila v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku.

Týc byl při pátečním incidentu zadržen, protože po něm policisté chtěli, aby se legitimoval. Jeho nedávno vydaný průkaz byl ovšem právě součástí výstavy, kterou policie v té samé chvíli zabavovala. "Nemohl jsem se proto legitimovat, což jsem jim říkal. Oni to stále požadovali, a odvedli mě proto na policejní služebnu," řekl.

Známá firma

Policie Týce propustila po příchodu jeho právníka, nesdělila mu žádné obvinění. Týc se domnívá, že policisté nemuseli exponát demontovat, důkazní materiály mohli podle něj pořídit fotodokumentací.

Roman Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám problémy s policií a soudy již v minulosti. Za úpravu pražských semaforů, kdy kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích, dostal pokutu 60.000 korun. Týc se sice k akci přihlásil, u soudu ale vystupoval jako David Brudňák a říkal, že jde o jiného umělce, který je mu pouze podobný. Soud ale tehdy konstatoval, že Týc a Brudňák jsou jedna osoba.

Ztohoven ve svém novém projektu využili toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét. Každý z nich navíc zažádal o občanský průkaz na jméno svého kolegy. Po šest měsíců pak prý žili pod cizí identitou.

Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru už známá. Nejznámější je akce Mediální realita, při níž se napojili do televizního vysílání se simulovaným jaderným výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to a Ztohoven nedostali žádný trest.

 

Právě se děje

Další zprávy