Policie navrhla obžalovat 12 lidí v kauze ProMoPro

Domácí Domácí
3. 5. 2013 10:45
Mezi obviněnými jsou tři státní zaměstnanci, kteří měli zakázku ovlivnit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Policie navrhla obžalovat 12 lidí v kauze předražené zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii. Po více než ročním vyšetřování se tak případ přesouvá k soudu.

"Proti třem osobám je vedeno trestní stíhání pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Tyto osoby pracovaly jako zaměstnanci státu," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Dalších devět osob je stíháno pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, kdy tři z nich jsou navíc obviněny z trestného činu podvodu.

Trojice státních zaměstnanců podle vyšetřovatelů připravila společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných účastníků soutěže o zajištění audiovizuálního vybavení, provozování audiovizuálních celků a poskytnutí souvisejících služeb potřebných pro zajištění akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

"Činnosti, které ve výši 388 milionů korun proplatil Úřad vlády ČR, neměly být podle kriminalistů ÚOKFK SKPV vůbec provedeny nebo nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví," dodává mluvčí.

Policie v případu obvinila 12 lidí v dubnu loňského roku. Jak už Aktuálně.cz informovalo, mezi obviněnými podřízenými z týmu Alexandra Vondry, který měl coby vicepremiér pro evropské záležitosti celou zakázku dozorovat, je jeho tehdejší nejbližší spolupracovnice při pořádání summitu, náměstkyně Jana Hendrichová.

Vedle ní protikorupční policie obvinila i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu. Samotný exministr obrany obviněný nebyl.

Projděte si smlouvy, mezi Úřadem vlády a společností ProMoPro:

Všichni tři bývalí Vondrovi podřízení jsou podle textu obvinění zodpovědní za to, že nezajistili, aby firmy, které pro stát organizaci summitu zajišťovaly, své služby nepředražily. Podle policie měli důsledněji kontrolovat, zda předložené faktury odpovídají skutečně odvedené práci.

Hendrichová, Karlík i Mlíčko ale veškerou vinu popírají, proti obvinění podali stížnost. Tu však následně žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze zamítl.

Samotní zástupci firem jsou stíhaní za to, že zakázku pro stát úmyslně předražili. Peníze pak prohnali přes několik firem, až skončily na zahraničních účtech. Mezi devíti stíhanými podnikateli je podle textu obvinění majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, majitel subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa a Libor Veverka, který měl přístup k účtu v Rakousku, kam dorazilo 130 milionů za fiktivní práce.

Jména dalších obviněných už v příběhu nehrají tak zásadní roli, jde o zástupce drobnějších firem, které v celém řetězci figurovaly: Václava Čadu, Radka Müllera, Marcela Příkopu, Pavla Girstla, Ivana Komárka a Romana Pekaroviče.

 

Právě se děje

Další zprávy