Praha - Policie se již dostala k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem, řekl v diskusním pořadu České televize policejní prezident Martin Červíček.
Podle něj již mají kriminalisté v případu jasno a neřeší další vyšetřovací verze. Doposud obvinili 41 lidí, 17 z nich skončilo ve vazbě. O víkendu ještě policisté provádějí další úkony, zásadní výsledky v kauze metylalkoholu chce Červíček představit v pondělí.
V pondělí by také výrobci a dovozci alkoholu měli jednat o možných kompenzacích v souvislosti se zákazem prodeje tvrdého alkoholu.
"Pokud se budeme bavit o kauze metylalkoholu, ta která je spojena s obecně známými informacemi o počtu hospitalizovaných a usmrcených osob, tak z hlediska, směru, verze a přepokládaného výsledku máme jasno," prohlásil policejní prezident. Podle něj však policisté ještě nejsou u konce, budou se případy nelegálně vyráběného alkoholu zabývat dál.
Výrazný posun ve vyšetřování přinesla podle Červíčka čtvrteční akce zlínských kriminalistů, při které zajistili 6000 litrů tekutiny, s největší pravděpodobností metanolu, při zátahu v Opavě. Podle Červíčka však policisté zatím nemají zdroj jedovatého alkoholu ani veškeré výrobky, které z něj pocházejí.
Policejní prezident také v České televizi odmítl, že by policisté selhali a případy nelegální výroby alkoholu neřešila. Například loni podle něj policisté každý čtvrtý den řešili případ, který se týkal alkoholu. Nyní však čeká na výsledky analýz a podle jejich výsledků se na tuto problematiku případně více zaměří.
Kritiku v neděli odmítl i generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. Celní správa podle něj spolupracuje s výrobci alkoholu a kontroluje trh, aby odhalila nelegální výrobu. Jaké pro něj bude mít kauza důsledky, záleží podle něj na výsledcích vyšetřování a analýz. "Pokud by se ukázalo, že to šlo o zásadní systémové pochybení, pak bych svoji rezignaci panu ministrovi nabídl," uvedl.
Celníků se zastal ministr financí
Celníků se v pořadu televize Prima zastal také ministr financí Miroslav Kalousek. S tím souhlasil i ředitel celní správy. "Já jednoznačně odmítám, že v tomto případě došlo k pochybení celní správy," řekl Novotný. Podle něj tvoří nelegální trh s alkoholem zhruba deset, maximálně 15 procent, což je prý srovnatelné s ostatními zeměmi.
Podle ministra financí celníci stále zvyšují počet kontrol na trhu s alkoholem, v roce 2011 jich bylo přes 10 000. Zabavili také více než 1500 hektolitrů pančovaného alkoholu. Do letošního září pak udělali 8000 prověrek a zajistili 1300 hektolitrů. Celní správa zároveň podle něj dala policistům stovky podnětů k zahájení trestního stíhání.
Celníci se ale v rámci daňových kontrol více zaměřují na pohonné hmoty. Podle Kalouska je to zcela logické, protože u benzinu jsou roční úniky ve výši pět až osm miliard, u alkoholu je to zhruba jedna miliarda korun.
Podle Červíčka může šíření nelegálního alkoholu zamezit zavedení licencování prodeje alkoholu. Ve spojení s kolky by takové opatření posílilo ochranu spotřebitelů a vedlo k větší průhlednosti oběhu alkoholu, uvedl Červíček. Zavedení koncesionářských licencí na prodej alkoholu by přivítal i Novotný. Generální ředitel celníků by byl také pro spuštění systému elektronického obědu dokladů, aby se usnadnila kontrola dokumentů s povinnými údaji k distribuovanému alkoholu.
Jednání o kompenzacích
Výrobci a dovozci lihovin budou v pondělí s velkou pravděpodobností jednat o možných kompenzacích v souvislosti se zákazem prodeje tvrdého alkoholu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner. Dosud se podle něj možností kompenzací členové unie nezabývali, prioritní pro ně je především obnovení trhu s alkoholem.
Náhradami škod způsobených prohibicí se už naopak zabývali zástupci gastronomických zařízení. "Škoda tady je, vyčíslili jsme ji na zhruba 43 milionů korun denně, a myslím si, že jisté úlevy by byly na místě," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek. Nedomnívá se ale, že podnikatelé v gastronomii mají možnost kompenzace na státu žádat.
Podle právničky Hany Marvanové by ale obchodníci mohli tlakem na stát určitých kompenzací dosáhnout. "Alespoň ve formě nějakých úlev nebo odložení záloh na daň, protože se mnozí obchodníci i bez své vlastní viny mohou ocitnout v situaci, že nebudou schopni plnit své daňové povinnosti vůči státu, přitom tu situaci nezavinili," řekla Marvanová.