Policie dopadla lupiče z Bydžova, má i Zrzavého a Špálu

Domácí Domácí
9. 3. 2009 10:19
Uloupené obrazy mají cenu několik milionů korun
Domek na Ile de Sein od Jana Zrzavého
Domek na Ile de Sein od Jana Zrzavého | Foto: Policie ČR

Nový Bydžov - Policie zatkla po několikaměsíčním pátrání dvojici mužů, které podezírá z loňské loupeže obrazů Jana Zrzavého a Václava Špály z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí královéhradecké policie Iva Marková. Dodala, že našla i ukradená vzácná díla z 30. let minulého století.

Věk zadržených - lupiče a organizátora - nechtěla specifikovat s tím, že podrobnosti médiím sdělí až na odpolední tiskové konferenci. Tam podle ní kriminalisté ukáží i ukradené obrazy.

Místo peněz za vstupenky vytáhl zbraň

Zátiší s ovocem od Václava Špály
Zátiší s ovocem od Václava Špály | Foto: Policie ČR

Zločin se odehrál loni v půli listopadu.

"Lupič použil lsti. Do muzea se dostavil kolem desáté dopoledne jako vedoucí předem ohlášené výpravy. Když mu zaměstnanec začal vypisovat hromadnou vstupenku, vytáhl zbraň," popsala tehdy událost policejní mluvčí Anna Pešavová. Svázaného vrátného pak odvlekl do vedlejšího sálu.

Muži zcizili obrazy Domek na Ile de Sein, který Zrzavý namaloval v roce 1934 a Zátiší s ovocem od Václava Špály z roku 1936. Kromě toho si s sebou si odnesli i několik historických knih a dvě desítky mincí. Policie škodu vyčíslila na čtyři miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy