Policejní ombudsmanka: Šikana trápí i elitní sbory

24. 5. 2013 17:45
Nejčastějším problémem krom šikany je i bossing - psychické týrání od nadřízeného
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Největším problémem současné policie je šikana a bossing - psychická šikana od nadřízených. Problémy se nevyhýbají ani elitním útvarům, například detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) si na šikanu či nesprávná rozhodnutí nadřízených stěžují více než v minulosti.

Podle policejní ombudsmanky Blanky Besserové se zhruba třetina všech podnětů, které obdrží, týká šikany nebo bossingu.

"Větší množství podání zaznamenáváme v posledním období z ÚOKFK. Ta, která by mohla mít charakter trestného činu, jsem prostřednictvím ministra vnitra postupovala na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS)," uvedla ombudsmanka. O problémech prý informovala také policejního prezidenta Martina Červíčka.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej řekl, že útvar v poslední době zaznamenal několik takových podnětů.

"Je třeba uvést, že na našem útvaru nikdy nebyl bossing (či šikana) prokázán, kdy ve všech případech podnět podali příslušníci, se kterými bylo předtím zahájeno řízení ve věcech služebního poměru," uvedl mluvčí.

Špatná hodnocení, nerovnost, přemísťování policistů mimo bydliště

Mezi nejčastější projevy šikany u policie patří podle ombudsmanky například účelově špatná hodnocení, nerovný přístup či neustálé přemisťování šikanovaného v rámci celé ČR mimo místo bydliště.

"Již několikrát se nám podařilo šikanu odhalit a v několika případech byli v souvislosti s nevhodným jednáním příslušní funkcionáři krajskými řediteli potrestáni. To je řadovými policisty vnímáno jako spravedlivé rozhodnutí," řekla Besserová. Sehnat důkazy je však prý velmi obtížné.

Policejní prezidium ale tvrdí, že systém kontrolních mechanismů je dostatečný.

"Od podání stížnosti, které prošetřují odbory vnitřní kontroly či trestního oznámení, které prověřuje GIBS, až po možnost řešení s nadřízeným policisty nebo policejního ombudsmana," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Podle ní se bossing u policie nepodařilo prokázat zatím ani jednou.

Besserová také uvedla, že v poslední době řeší i takzvaný staffing, kdy skupina podřízených odmítá svého nadřízeného. Tento jev je prý v bezpečnostních sborech neobvyklý, nicméně podle ní je třeba jej řešit stejně jako jakékoli jiné problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy