Brutální potlačení studentské demonstrace tehdejší Veřejnou bezpečností na Národní třídě a perzekuce studentů a zavírání vysokých škol nacisty. Tyto historické okamžiky mají jedno společné: Udály se 17. listopadu.
K památníku listopadových událostí roku 1989 přišly stovky občanů a mezi nimi i několik politiků.
Položit věnec nebo zapálit svíci v Den boje za svobodu a demokracii přišly na Národní stovky lidí.
Zpravodajové Aktuálně.cz z hlásili, že u pomníčku, který zobrazuje prsty s vítězným V, je od zapálených svíček ohromný žár. Svíčky se nakrátko vzňaly a zasahovat museli i hasiči.
Mimochodem - ruce poskládané do V (jako vítězství) na pomníčku na této fotografii nehledejte, jsou schované pod záplavou květin.
Poklonit se kromě jiných přišel i prezident republiky Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek či předsedové obou komor Parlamentu.
Nechyběl ani ministr zahraničí a někdejší mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra. Ten se pochodu studentů osobně zúčastnil. "Před sedmnácti lety jsem z demonstrace odešel pět minut před masakrem," vzpomíná Vondra.
Z dosluhující vlády pak přišla s květinou i ministryně školství Miroslava Kopicová.
Věnec k pamětní desce v podloubí jednoho z domů na Národní třídě položili také lidovci Cyril Svoboda a Marián Hošek.
Po sedmnácti letech zavítala na Národní třídu také poslankyně Strany zelených a bývalá šéfka sekce lidských práv na Úřadu vlády, Kateřina Jacques. V roce 1989 demonstrovala jako osmnáctiletá.
Poslankyně Kateřina Jacques prý svým dětem události stále připomíná a vštěpuje jim, jak je i dnes důležité bojovat za dodržování lidských práv.
Svíčky přicházely zapalovat i další rodiny s dětmi. Často se říká, že mladí lidé nevědí, co si v tento den připomínáme. Na to si dnes postěžoval i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.
Tak tady se to stalo, šeptal otec svým dětem. Tady to všechno začalo. Pak přišla svoboda, vysvětloval.
Nechyběli ani studenti: Byť ti dnešní si sedmnáct let starou událost mohou těžko pamatovat.
Prezident Václav Klaus na ceremoniál "kladení věnců" spěchal z konference ve Frankfurtu, jíž se zúčastnil. Na Národní třídě se k němu připojil předseda Senátu Přemysl Sobotka a pražský primátor Pavel Bém.
Klaus ocenil spontánnost celé akce. "Já si myslím, že je to strašlivě správné," řekl prezident. Spontánnost dnešní akce je podle něho důkazem toho, že i události 17. listopadu byly spontánní.
Zajímavý vzkaz zanechala jedna z účastnic současným politikům. Postěžovala si na jejich neschopnost najít řešení povolební situace.
A jiný vzkaz: Tentokrát upomínka, že ne všude je svoboda obvyklá.