Pohled do spisu: Takto pašoval jeden z nejúspěšnějších převaděčů Čechy i Němce přes železnou oponu

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 11. 2017 13:18
Němec Alexander Wiegand dokázal přes železnou oponu převézt v úkrytu v autě 128 lidí, než ho českoslovenští pohraničníci v roce 1972 zatkli. Nedávno Wiegand v Praze převzal svůj spis, který odhaluje jeho strategii i následný postup československých orgánů. Dokumenty ze spisu si můžete prohlédnout v tomto článku.

Praha - Útěky ve skrýších ve vozidlech nebyly v dějinách železné opony raritou. Přesto se případ Alexandera Wieganda vymyká. Řidič spediční firmy ze Solingenu dokázal dostat na svobodu 128 lidí.

Používal přitom speciálně upravený nákladní mercedes, ve kterém byla falešná stěna - začínal s dvojitou podlahou, ale poté auto s pomocí západoněmeckých policistů přestavěl. Pohraničníci totiž byli bdělí a školili se právě na hledání dutin, a to i s pomocí speciálně vycvičených psů.

Byl to souboj vynalézavosti a důslednosti, ve kterém Alexander Wiegand vyhrával několik let. Také proto, že měl na hranicích mezi československými pohraničníky známého, kterému pomohl s opravou auta, a ten pak přimhouřil oči, když Wiegand projížděl. Nakonec ale měl smůlu a pohraničníci ho odhalili.

V československé věznici si Wiegand odseděl čtyři a půl roku. Jak bylo jeho auto upravené a jak vypadaly československé spisy, založené k jeho případu, se můžete podívat v grafice nahoře v tomto článku. Fotografie zvětšíte kliknutím.

Foto: Archiv bezpečnostních složek

"V rozporu se společenskými a státními zájmy"

Pro ilustraci doby citujme závěrem z Wiegandova spisu:

"Obvinění se ukryli v kamionu s úmyslem opustit nelegálním způsobem republiku. Bezpečně věděli, že bez povolení československých pasových orgánů nemůže žádný československý občan odcházet do zahraničí," líčí obžaloba eufemisticky fakt, že cesta na Západ byla naprosté většině Čechů zapovězená.

A co hůř, jakmile měli lidé zájmy jiné než stát, měli i průšvih. "Jednání všech obviněných je nebezpečné pro společnost, neboť případy ilegálních odchodů z území ČSSR do zahraničí jsou v příkrém rozporu se společenskými a státními zájmy ČSSR," stojí například obžalobě.

Obžalovaní Češi nakonec dostali tresty v řádu do nižších desítek měsíců, Wiegand šest let.

 

Právě se děje

Další zprávy