Případů covidu přibývá. Už k němu přistupujeme jako k chřipce, říká epidemiolog

Terezie Chalupová Terezie Chalupová
16. 9. 2023 21:55
S přicházejícím podzimem začíná sezona respiračních onemocnění, mezi které patří i covid-19. Čísla od hygieniků ukazují, že je opět na výrazném vzestupu. V pondělí se prokazatelně nakazilo 457 lidí, což je největší denní přírůstek od poloviny dubna. Odborníci sice očekávají nástup onemocnění, ne však tak výrazný jako před dvěma lety, kdy docházelo k zahlcení nemocnic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco za celý minulý týden se potvrdilo 909 případů nákazy koronavirem, tento týden bylo toto číslo překonáno už ve středu. Covid se začíná opět rychle šířit, jak je obvyklé s končícím létem. Může za to návrat dětí do škol, častější pobývání ve vnitřních prostorách i lepší podmínky pro samotný virus. 

Nakažených je navíc ve skutečnosti mnohem více, lidé se nyní často testují samotesty a pozitivní výsledky nemusí hlásit ani svým praktickým lékařům. V číslech hygieniků tak nejsou. Hlavní epidemiolog pražského IKEM Petr Smejkal se však nedomnívá, že by se měly opakovat scénáře z dřívějších let, kdy docházelo k přetížení nemocnic. "Počet hospitalizovaných nebo kriticky nemocných bude sice stoupat, ale daleko míň než loni. Velkou vlnu hospitalizací nečekáme," říká.

Tisíce covidových pacientů v nemocnicích nepředpokládá ani vakcinolog Roman Chlíbek. "Očekává se spíše vzrůst mírnějších forem onemocnění bez nutnosti nějakého skokového nárůstu hospitalizací, což se ukazuje i v řadě zemí," vysvětluje.

Za větším počtem infikovaných může stát také nová varianta koronaviru eris. Zatím se nezdá, že by měla způsobovat horší průběhu onemocnění, nicméně je nakažlivější. V Evropě se šíří také varianta pirola, která odborníky zaskočila vysokým počtem mutací. Zdali je i v Česku, není zřejmé, protože se zde příliš netestuje, tudíž se ani příliš vzorků neanalyzuje. 

I kvůli těmto variantám odborníci zvlášť rizikovým skupinám, jako jsou senioři, chronicky nemocní nebo lidé s oslabenou imunitou, doporučují přeočkování. Od tohoto úterý si můžou ordinace praktických lékařů a očkovací centra objednávat novou vakcínu Comirnaty, která je upravená na nejnovější varianty. Její dávka se doporučuje všem bez ohledu na to, kolik dávek předchozích vakcín člověk už obdržel. Její podání lze spojit i s očkováním proti chřipce. 

Právě s chřipkou se covid často srovnává. Vakcinolog Chlíbek uvádí, že v tento moment je toto přirovnání na místě. "Zrušily se povinné karantény, objevuje se tu sezonní očkování a už se ani nepočítají dávky očkování. Na zjištění covidu mají lékaři diagnostické nástroje, takže podle mě už nastala situace, kdy ke covidu přistupujeme jako ke chřipce," tvrdí Chlíbek.

Restriktivní opatření podobná těm, která platila v prvních měsících covidové epidemie, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) neplánuje. V současnosti není povinná ani izolace při pozitivním testu. Tu nařizuje praktický lékař jen v případech, kdy jde o pracovníka ve zdravotnictví či sociálních službách, který může nakazit rizikové pacienty. Karanténa po kontaktu s infikovanou osobou se zrušila úplně.

Ministerstvo zdravotnictví ve svém opatření pouze vyzývá lidi, aby po pozitivním testu kontaktovali svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby, případně vystaví neschopenku. "Systém je nastavený, žádné další změny, žádná další opatření neplánujeme. A domníváme se, že je ani není nutné plánovat," říká ministr Válek. 

V současnosti je hospitalizováno 92 pacientů s koronavirem, deset leží na jednotce intenzivní péče. Situace je tedy lepší než před rokem, kdy touto dobou měly nemocnice přes 900 covidových pacientů. "Dosud žádné výrazné změny nezaznamenáváme. Počet lůžek je stabilní. Pro případy vybočující z běžné praxe máme nastaveny procesní postupy, které se v době epidemie osvědčily," říká mluvčí pražské Vojenské fakultní nemocnice Jitka Zinke. Beze změn zatím fungují i další redakcí oslovené nemocnice. 

VIDEO: "Jágr taky zůstával po trénincích." Ředitel nemocnice se opřel do mladých lékařů (14. 9. 2023)

Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy