reklama
 
 

Podvodník žil 9 let v Karibiku, díky amnestii je volný

30. 1. 2013 11:57
Muže loni v říjnu dopravilo komando do Čech, podnikatel pak požádal o nový proces

Praha - Amnestie očistila i údajného podvodníka, který se devět let skrýval v Karibiku.

Ve středečním vydání to uvedly Hospodářské noviny (HN).

Jiřího Štěpánka dopravilo v říjnu speciální komando zpátky do České republiky, podnikatel, odsouzený v nepřítomnosti k osmi a půl roku vězení, tu pak požádal o nový proces.

Když tedy prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii, vztahovala se i na Štěpánka.

Štěpánek byl podle deníku odsouzen za podvod se škodou ve výši téměř 40 milionů korun. S komplici údajně vymýšlel pro svůj autosalon fiktivní kupce, pro které pak zprostředkovával leasing.

Klausova amnestie zastavuje pravomocně neskončená trestní stíhání trvající déle než osm let. Sice se nevztahuje na uprchlíky, ale Štěpánka policisté dopravili z Dominikánské republiky do Česka před vyhlášením amnestie, takže již oficiálně uprchlíkem nebyl.

Kvůli zahájení nového procesu se pak případ dostal mezi pravomocně neukončené, uvedl deník.

Podle deníku pomohla amnestie také Eddymu Lavreysenovi a Lence Hanušové, kteří byli stíhání v kauze daňových podvodů se škodou 76 milionů korun. Policie se případem zabývala od roku 1995.

Lavreysen a Hanušová podle kriminalistů nabízeli firmám snížení daňového základu s pomocí fiktivních poradenských či zprostředkovatelských smluv.

Detektivové vyšetřovali i firmy, které se údajně do podvodů zapojily, takže obžalovaných bylo nakonec 120 a jen pět let trvalo dokončit spis o 60 000 stranách, napsaly HN.

autor: ČTK | 30. 1. 2013 11:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama