Podvodník se vydával za šéfa GIBS, z cizinců vylákal statisíce korun

ČTK ČTK
3. 12. 2020 15:40
Jednapadesátiletý muž z Prahy se vydával za pražského šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a spolu se dvěma společníky zajišťoval cizincům vyřízení českého občanství, pobytu v Česku či jeho prodloužení. Převzal od nich převzal minimálně 400 000 korun. Všichni tři muži jsou stíháni za podvod, v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení. Hlavní aktér je ve vazbě.

V případu je stíhaná také policistka cizinecké policie a přítelkyně hlavního aktéra. O všech praktikách trojice mužů věděla a neoznámila to. Je proto stíhána za zneužití pravomoci úřední osoby a v případě prokázání viny jí hrozí až pětileté vězení a zákaz činnosti. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se účastnila několika schůzek s cizinci.

Podle zjištění GIBS zajišťovali tři muži cizincům různých národností vyřízení občanství či pobytu nejméně od loňského února do letošního října. Za jedno vyřízení požadoval hlavní aktér až statisíce korun. Ve čtyřech zjištěných případech vystupoval jako vysoce postavený příslušník GIBS nebo policista. Prokazoval se průkazem veterána policie a pistolí. Falešný policista zajišťoval prvotní kontakt s cizinci, předkládal jim falešné žádosti a přebíral od nich peníze. Jeho dva společníci se vydávali za policisty ostravské cizinecké policie, kteří pobyt na území Česka měli zařídit.

Vyšetřovatelé prozatím zjistili, že obviněný muž od cizinců převzal přes 400 000 korun. Při domovních prohlídkách našli pistoli, průkaz veterána policie, formuláře k zajištění pobytu a přes 800 000 korun v hotovosti. Podle GIBS je pravděpodobné, že se způsobená škoda ještě navýší. Inspektoři ustanovují další poškozené.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy