Tajemná smrt letce. "Padl výstřel a vyšla plačící holčička, viděl jsem kaluž krve"

Pavel Švec Pavel Švec
20. 11. 2023 9:17
Sobota 15. října 1949. V Celetné ulici v Praze dojde k náhodnému setkání agilního soudruha Eduarda Belase s bývalým letcem britského královského letectva Eduardem Šimonem. Střetnutí vyústí v dramatickou honičku a následně tragickou smrt.
Podivné zločiny 10 - trailer | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Ani v těch nejnebezpečnějších situacích neztrácel někdejší palubní střelec v přední věži, letec 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force, Eduard Šimon humor. Kolegové si ho za války vážili i kvůli mimořádné odvaze.

"Pro svou veselou a optimistickou povahu byl všude oblíben. Byl pracovitý, bystrý, otevřený, nesobecký, přímý a netoužil po kariéře. Byl velmi statečný a smysl pro humor neztratil ani v nejprekérnějších bojových situacích," popsal ho legendární stíhač RAF František Fajtl v lednu 1967.

Šimon se stejně jako jeho kolegové ze západní fronty znelíbil komunistům hned, jak se KSČ po puči v únoru 1948 dostala v Československu k moci. Čekala ho šikana, vyhazov z armády, paběrkování a záhy onen střet s pracovníkem bezpečnostního oddělení ÚV KSČ Belasem.

Honička, do níž se zapojilo několik mužů z ochranky vysokých komunistických činitelů a nedalekého sídla ústředí KSČ, trvala jen několik minut. Skončila v cizím bytě, v němž v tu chvíli bylo jen pětileté dítě.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy