Atentát na premiéra v českém divadle. Vražda naoko se zvrhla v řetězec šílených činů

Pavel Švec Pavel Švec
25. 3. 2024 9:46
Krajské krušnohorské divadlo v Teplicích, večer 1. června 1951. Na programu je drama ze života V. I. Lenina od Ivana Fedoroviče Popova nazvané Rodina. Představení je výjimečné. V ředitelské lóži totiž společně s papaláši krajského politbyra usedne i předseda vlády Antonín Zápotocký.
Podivné zločiny - Atentát (teaser) | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Nicméně drama - to skutečné - se odehraje nikoliv na jevišti, ale v šatně č. 503. Státní bezpečnost spletitý příběh, který se ten den začne odvíjet, označí jako Akce 121. Jako fingovaný pokus o atentát na ministerského předsedu.

Pozoruhodný případ plný nečekaných zvratů připomíná grotesku o břídilech z StB a naivních "pěšácích", kteří se zapletli do vysoké hry. A ta je semlela. Jenže je také o nevinných lidech, které totalitní režim uchvátil, mučil a neprávem věznil. Aniž měli ponětí proč. Tento příběh popsal web iDNES.cz.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy