Praha - Úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera nechá zopakovat tři soutěže za více než dvě stě milionů korun.
Podle ministerstva hrozilo, že by na nich mohly nemocnice prodělat. Do soutěže se totiž přihlásilo podezřele málo zájemců.
Tendry se týkaly dodávek přístrojů do třech kardiovaskulárních center. Výběrová komise je ohodnotila téměř nejvyšším počtem bodů ze všech 26 projektů, na které žádalo ministerstvo zdravotnictví unijní peníze z operačního programu IOP.
Teď se ale veřejné soutěže budou v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, nemocnici Na Homolce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny opakovat.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je to kvůli tomu, protože byl omezen počet zájemců o zakázky.
Do soutěže se přihlásil jeden zájemce
O jaké zakázky se jedná?
- Všeobecná fakultní nemocnice - modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra - 75 milionů korun
- Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně - modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra - 80 milionů korun
- Nemocnice Na Homolce - přístrojové vybavení komplexního kardiovaskulárního centra - 55 milionů korun
V nemocnici Na Homolce se tendr zrušil již dvakrát. Podle náměstka ředitele Michala Toběrného se do soutěže vždy přihlásil pouze jeden zájemce.
"Nemocnice nyní mírně upravila zadávací dokumentaci tak, aby se soutěže mohlo najednou zúčastnit i více subjektů," řekl Aktuálně.cz Toběrný.
Ten očekává, že se díky tomu do soutěže přihlásí všichni čtyři dodavatelé rentgenové techniky, které na českém trhu působí.
Ministerstvo v současné době pokračuje v přísných kontrolách, při kterých zjišťuje, jestli se maximální ceny za nákup přístrojí nepřekračují.
Důvodem je podle Sršně také to, že přidělování finančních prostředků z programu IOP podléhá jednomu z nejsložitějších systémů hodnocení. "Nikdo jiný ho nepoužívá," prohlásil Sršeň.
Ministr zrušil miliardovou soutěž
Není to ale první zakázka, která se za působení Hegera bude opakovat.
Aktuálně.cz upozornilo i na to, že ministr před časem zrušil soutěž za více než 1,5 miliardy korun na generálního dodavatel léků pro Ústav hematologie a krevní transfúze, kde se léčí lidé s leukémií. Také v tomto případě existovalo riziko, že na ní stát prodělá velké peníze.
Na Hegerův pokyn musí nyní Ústav hematologie a krevní transfúze zajistit dvouletou dodávku léků pro pacienty s leukémií jinak, než původně jeho ředitel Marek Trněný uvažoval.
"Lze předpokládat, že dojde k opakování i dalších veřejných zakázek a to vždy v případě pochyb o hospodárnosti dosažených cen," prohlásil Sršeň.
Podle vedení nemocnic ani zástupců ministerstva v současné době nehrozí, že by se unijní peníze na kardiovaskulární centra nestihly vyčerpat.