FOTO Česko tropické. Vedro vrcholí, teploty přesáhly 35 °C

FOTO Česko tropické. Vedro vrcholí, teploty přesáhly 35 °C
Slunce praží do ulic Prahy.
Co to bylo za ránu? To nám zase v Klementinu padl teplotní rekord.
Dne 9. června roku 1885 tam naměřili teplotu 31,9 stupně Celsia.
Včera se však rtuť teploměru zastavila až na 32,2 stupně. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Domácí Vojtěch Marek, Domácí
Aktualizováno 10. 6. 2014 22:42
V pražském Klementinu v úterý padl teplotní rekord třetí den po sobě. Fotili jsme, jak se lidé v Česku vyrovnávají s tropickým počasím.

Praha - Českou republiku dál trápí tropická vedra, která navíc stále rostou. Padají tak rekordy a zvyšuje se také výstraha před vedrem, požárem, ale také před silnými bouřkami, které mají přijít ve středu.

V pražském Klementinu v úterý třetí den po sobě padl teplotní rekord. Pro 10. červen je nově 33,2 stupně Celsia. O dvě desetiny stupně překonal dosavadní maximum z roku 1937, řekl klementinský teplotní pozorovatel.

Teplotní rekordy v úterý do 17:00 padly na 90 procentech stanic měřících déle než třicet let, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 35,9 stupně Celsia.

Po Strážnici bylo nejtepleji v Brodě nad Dyjí a v České Lípě, zaznamenali tam shodně 35,6 stupně Celsia. O desetinu méně bylo naměřeno v brněnských Žabovřeskách. Stanice Plzeň-Bolevec pak hlásí 35,2 stupně.

"Dvě stanice měřící aspoň 30 let už překonaly i historicky nejvyšší teplotu naměřenou za celý měsíc červen," uvedl meteorolog Pavel Borovička. Jednou z těchto stanic je právě Strážnice, dosavadní rekord z 22. června 2000 měl hodnotu 35,5 stupně Celsia. V Pasece dnes naměřili 34,1 stupně Celsia, o desetinu tak bylo překonáno maximum z 29. června 1947.

Blíží se výstraha před bouřkami

Meteorologové v úterý rozšířili výstrahu před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí na celé Čechy a na Jihomoravský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) současně varoval i před velmi silnými bouřkami, které ve středu a v noci na čtvrtek zasáhnout Čechy a Českomoravskou vrchovinu. Varování platí od středečních 14:00 do čtvrtečního rána.

Tropické teploty by totiž měly vydržet až do středy, pak se ochladí a přidají se právě bouřky. Na severozápadě a západě Čech se začnou objevovat už odpoledne, později se rozšíří i na ostatní území Čech a na Vysočinu. Může je ojediněle doprovázet silný vítr, přívalový déšť a kroupy.

Práce pro hasiče, záchranáře i nemocnice

Vinou vedra roste počet požárů. Hasiči například již od rána likvidují lesní požár u obce Trhanec na Českolipsku. Ve stejném lese zasahovali i minulý pátek a v pondělí. Tropické teploty navyšují počty výjezdů i na jiných místech České republiky. Například v Olomouckém kraji vyjížděli hasiči dvakrát až třikrát častěji. Likvidují především hořící trávu, ale také rojící se hmyz.

Více práce mají v posledních dnech i záchranáři, přibývá především kolapsových stavů. "Nejvíce postižených kolapsy bylo ve starším středním, či seniorském věku. Vyšší je ovšem také výskyt dalších obtíží, jež mají souvislost s vedry, především oběhového charakteru - dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů, či například závratí," řekl mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Počet výjezdů se tak podle něj zvýšil o 25 procent.

S horkem bojují i pražské nemocnice, ty nyní přijímají přibližně o třetinu pacientů více než normálně. Nárůst je patrný také v Nemocnici Na Bulovce, kde se až o třetinu proti běžnému stavu zvýšil počet pacientů přijímaných na interní oddělení.

Patnáct převážně mladých lidí také v úterý odpoledne a večer skončilo v Praze v nemocnici poté, co se otrávili při používání karmy. Dva z nich záchranáři museli oživovat. Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od 15:00 k celkem sedmi takovým otravám. Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od 15:00 k celkem sedmi takovým případům, řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Hasiči už dříve varovali, že nynější vysoké teploty znamenají při nesprávném užívání karmy zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým.

Pít i bez žízně

Lidé by se podle záchranářů měli chránit pravidelným pitným režimem. Zvláště u dětí a starých lidí je nutné pít i v době, kdy nepociťují žízeň. Naopak se nedoporučuje popíjení alkoholu, ten totiž tělo odvodňuje.

Důležitá je i pokrývka hlavy, lékaři dále nabádají vyhnout se nadměrné fyzické zátěži, zejména v době kolem poledne, kdy jsou teploty nejvyšší.

Zvířata v zoo kropí vodou

S vysokými teplotami se potýkají také zvířata. Převoz ve třicetistupňových teplotách v pondělí nepřežil cirkusový lachtan, druhému zachránili život hasiči.

Sedmdesátikilometrovou trasu z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné absolvovala obě zvířata v kádích bez vody, cirkus měl prý zakázáno je naplnit. Případ řeší policie.

O zvířata v zoologických zahradách se intenzivně starají zaměstnanci zahrad. "Zvířata sprchujeme. Ta, která sprchy nemají, stříkáme hadicí. Ostatním napouštíme bazénky," řekla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

 

Právě se děje

Další zprávy