Po Sykové povede zatím ústav vědkyně Anděrová, Akademie věd vypíše na místo konkurz

ČTK ČTK
6. 6. 2016 17:03
Evu Sykovou v čele Ústavu experimentální medicíny Akademie věd dočasně nahradí členka rady Miroslava Anděrová. Do doby, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový šéf, ji vedením pověřil předseda akademie Jiří Drahoš. Na jeho podnět zároveň v Ústavu experimentální medicíny začala mimořádná kontrola hospodaření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR dočasně povede po odvolané ředitelce Evě Sykové členka rady a vědkyně Miroslava Anděrová. Na místo šéfa ústavu bude vypsaný konkurz. Anděrovou pověřil dočasným řízením předseda akademie Jiří Drahoš, oznámil v pondělí mluvčí akademie Jan Martinek. Anděrová má řídit ústav do doby, než skončí výběrové řízení. To ale ještě vypsané nebylo.

Členka akademické rady Hana Sychrová řekla, že rozhodnutí o vypsání konkurzu závisí na radě ústavu, která se kvůli tomu musí sejít. Podle informací ČTK má Anděrová pověření do doby, než bude známo jméno nového ředitele vzešlého z konkurzu. To by mělo být nejpozději do půl roku.

V Ústavu experimentální medicíny také v pondělí začala mimořádná kontrola hospodaření, kterou sem předseda akademie poslal poté, co minulý týden formálně odvolal Sykovou kvůli kauze s kmenovými buňkami.

Syková ve čtvrtek na funkci ředitelky sama rezignovala, v ústavu bude ale dál pokračovat ve vědecké práci. Její spolupracovníci podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze (150 tisíc korun) za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii však má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům s ALS.

 

Právě se děje

Další zprávy