Po povodni vzplál spor o Troubky. Poldr by prý nepomohl

Pavel Baroch
22. 5. 2010 16:55
Podle vodohospodářů by obci pomohly hráze, ale lidé odmítli dát pozemky
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí.
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Troubky - Když zkraje týdne, znovu po třinácti letech zalila Troubky velká voda, strhla se vlna kritiky na Povodí Moravy, že od roku 1997 nebylo schopné postavit ochranný poldr v Teplicích nad Bečvou.

Teď, když voda opadla, přišlo Povodí s tvrzením, že by Troubkám - symbolu povodní 1997 - suchá hráz nejspíš stejně nepomohla. Letošní povodeň by pro plánovaný poldr byla příliš "malá".

"Bez dalšího doprovodného opatření ochrany Troubek je samotný poldr neúčinný," řekla Aktuálně.cz Eva Grodová, mluvčí Povodí Moravy. Dodala, že teplická suchá hráz je projektována na zadržení průtoků až nad 650 kubíků za sekundu, což Bečva letos nedosahovala.

"Pokud přijde stejná povodeň jako nyní, budou Troubky bez existence ohrázování obce s největší pravděpodobností zasaženy i po výstavbě poldru," konstatovala mluvčí Grodová.

Povodí: Devět lidí se nevzdalo svých pozemků

Troubky podle Povodí Moravy potřebují i systém hrází. "Pro obec bylo v rámci kvalifikované protipovodňové ochrany navrženo ohrázování obci," řekla mluvčí podniku Eva Grodová.

Jenže tento plán podle mluvčí narazil na neochotu majitelů příslušných pozemků. "Akce ztroskotala v době její realizace na nesouhlasu devíti vlastníků s poskytnutím pozemků pro potřeby ohrázování," řekla Grodová.

Dodala, že projektová dokumentace na ohrázování toku byla zpracována už v roce 1999.

Ať se Povodí nevymlouvá!

Tvrzení Povodí Moravy rozzlobilo starostu Troubek Radka Brázdu. Soudí, že se podnik jen vymlouvá.

"Je to blbost. Povodí neudělalo vůbec nic," řekl Aktuálně.cz Brázda. Dodal, že Povodí slibovalo už v roce 1999 model, jaký vliv by nový poldr na ochranu Troubek měl. Ale ten podle starosty nikdy nedodaly.

Brázda je přesvědčen o tom, že by poldr zploštil povodňovou vlnu, což by Troubkám výrazně pomohlo.

Ani lokální ohrázování podle starosty nemusí být řešením, protože Troubky leží na štěrkopískách. "To nevisí jen na majitelích. Mohlo by se stát, že by kvůli štěrkopískům nepřišla voda shora, ale zespodu," konstatoval Brázda.

Všechny varianty posoudíme, slibuje Bízková

Další otálení se nezamlouvá ani ministryni životního prostředí Rut Bízkové. "Další velká voda může přijít třeba už v létě," řekla Aktuálně.cz Bízková, podle níž jsou Troubky možná nejhorším místem pro ochranu před povodní na celé Moravě.

Dohodla se proto se starostou Troubek Radkem Brázdou, že se seberou všechny dílčí projekty, které existují, připraví se nejlepší protipovodňová ochrana a začne se co nejdříve uskutečňovat.

"Všechno má svá pro a proti, velký poldr nebo ochranný val před obcí. Musíme teď dát všechno dohromady a vymyslet komplexní řešení. Není čas na dlouhé bádání. Troubky jsou mementem," řekla Aktuálně.cz Bízková, podle níž jsou peníze na protipovodňovou ochranu v evropských fondech.

Starostovi Brázdovi se tento postup zamlouvá. "Pokud se to udělá tak, jak jsme se dohodli, pomůže to nejen Troubkám, ale i ostatním obcím," věří Brázda.

Troubky doplácí i na regulaci Bečvy. Mapa ukazuje její původní tok (červená čára) a současnou Bečvu (modrá barva)

Foto: http://amapy.centrum.cz

 

Právě se děje

Další zprávy