Po pondělních tropických teplotách se ochladí, v západní polovině Česka hrozí bouřky

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2022 18:32
Tropické teploty se v tomto týdnu udrží pravděpodobně už jen v pondělí, v úterý se ochladí a po zbytek týdne očekávají meteorologové maximální teploty do 30 stupňů Celsia. Převážně v západní polovině Česka hrozí v noci na úterý silné bouřky, výstraha před nimi platí od 20:00 do úterních 03:00.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

"Nový týden začneme slunečným, ale také horkým pondělkem," uvedli meteorologové na Facebooku. Od pondělních 11:00 do 20:00 platí výstraha před vysokými teplotam.

V pondělí bylo nejtepleji na Plzeňsku. Stanice Plzeň-Bolevec naměřila 36,4 stupně Celsia, což bylo nejvíce v zemi. Na stanici Plzeň-Mikulka bylo 35,7 stupně, v Dobřanech 35,6 stupně, ve Stříbře 35,3 stupně a na rovných 35 stupňů Celsia se maximální teplota vyšplhala ještě v Sokolově. Teplotní rekord pro 25. července zaznamenalo šest ze 166 stanic, které měří alespoň 30 let, řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Večer se podle Českého hydrometeorologického ústavu ale začne od západu zatahovat a později se přidají i přeháňky nebo bouřky. "Srážky budou postupovat v noci na úterý přes Čechy na Moravu a do Slezska. Noc na úterý bude také velmi teplá, teplota se udrží mezi 20 a 16 stupni Celsia," uvedli meteorologové. 

V úterý bude na většině území pršet, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 24 a 28 stupni Celsia. Ve středu a ve čtvrtek už budou přeháňky jen ojedinělé, teploty budou podobné. V pátek se pak opět zatáhne, meteorologové očekávají občasný déšť, přeháňky nebo bouřky.

Mírné ochlazení přijde po týdnu veder. Teploty se v uplynulém týdnu pohybovaly nad 30 stupni, často i nad 35 stupni Celsia. Nejtepleji z celého týdne bylo ve čtvrtek ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia.

Z dlouhodobého výhledu meteorologů vyplývá, že následující čtyři týdny se teploty nebudou nijak výrazně lišit od dlouhodobého průměru. Relativně nejchladnější by měl být první srpnový týden. Minimální teploty v něm klesnou na 11 stupňů Celsia, naopak maxima by neměla překročit 24 stupňů.

"Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné, zpočátku až slabě nadprůměrné, zejména v oblastech s bouřkami," uvedli meteorologové. Průměrné úhrny srážek se v jednotlivých týdnech budou pohybovat zpočátku i kolem 20 milimetrů, jinak převážně kolem 15 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje hydrometeorologický ústav. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy