Vídeň/Praha - Nejen privatizaci České spořitelny, ale také pronájem švédských letounů Gripen pro českou armádu chtějí dostat před americký federální soud dva bývalí manažeři rakouské skupiny Erste.
Deník Aktuálně.cz již informoval, že Hans Leitner a Peter Andahazy chtějí před americkou justicí doložit své tvrzení, podle něhož Erste Bank uplácela při privatizacích ve střední a východní Evropě, včetně nákupu České spořitelny.
Pořád stejná jména
Součástí žaloby, kterou mají podat do konce roku, jsou ale podle tvrzení obou manažerů i podezřelé transakce a doklady o tocích peněz mimo oficiální platby v kauze Gripen. A také stejná jména.
"Byznys po celé Evropě je natolik provázaný, že stejné osoby figurují jak v případě korupce Erste Bank, tak i v kauze Grippen," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Hans Leitner.
"Kromě toho existuje podezření, že některé finanční toky probíhaly přes účty Erste nebo její dceřiné společnosti. A banka má znát své klienty a jejich podezřelé obchody má monitorovat," doplnil druhý z bývalých manažerů rakouské skupiny Peter Andahazy.
Rakouská Erste už tvrzení svých bývalých zaměstnanců o korupci striktně popřela.
Své obchody označuje za přísně legální a bez jakýchkoli úplatků. Erste navíc výroky obou manažerů zlehčuje argumentem, že je společnost propustila a oni se mstí.
Bankéři byli letos zjara skutečně z Erste propuštěni s obviněním, že se podíleli na nelegálním obchodu se zlatým prachem, praní špinavých peněz a nelegálního založení pobočky. Prokuratura je už ale obvinění zprostila.
Kdo je kdo
Hans Leitner a Peter Andahazy
- Bývalí manažeři dceřinného fondu Erste - společnosti Spartinvest.
- Letos zjara byli propuštěni kvůli údajnému praní špinavých peněz a nelegálního obchodu se zlatým prachem. Rakouská prokuratura je ale obvinění zbavila a jejich stíhání zastavila.
- Bankéři následně vyrazili do útoku - rozpoutali proti Erste vyšetřování, v němž jde o podezření z korupce při privatizaci bank.
- Vycházejí mimo jiné z informací od Leitnerova tchána, který byl letitým členem dozorčí rady Erste a tudíž měl exkluzivní přístup k dění ve společnosti. Tento bankéř je ale nyní těžce nemocný a jeho osobní svědectví je vyloučeno.
- Žalobu chystají k americkému federálnímu soudu , což jim umožnil fakt, že Erste je v USA kotovaná na burze a vlastní americkou bankovní licenci. Ve chvíli, kdy se americká justice formálně chopí případu, může vést vlastní vyšetřování v zemích, kterých se to týká.
- "Jde nám o očištění pověsti, abychom se skutečně očistili, potřebujeme dokázat, že špatní jsou ti na druhé straně. A to není v malém Rakousku nebo zemích, kde se nekalé praktiky odehrávaly, reálné. Proto jsme se rozhodli využít amerického práva," uvedl Leitner.
Speciál:
Oba muži následně oznámili, že chtějí očistit své jméno a dokázat, že chyba je na straně jejich bývalého zaměstnavatele.
Na americkou justici se obrátili kvůli její nezávislosti. Předložení žaloby u federálního soudu jim pak umožňuje fakt, že Erste Bank je kótovaná na newyorské burze a skupina současně vlastní bankovní licenci pro New York.
Bude důkaz proti zbrojovce?
Stejně jako v případě České spořitelny, ani v kauze Gripen zatím manažeři na veřejnost neprozradili konkrétní jména ani částky, které byly podle nich na úplatcích vyplaceny. Tvrdí, že tak po dohodě s právníky učiní až poté, co veškeré shromážděné podklady předají federálnímu soudu.
Jejich žaloba a následné zkoumání amerických úřadů nicméně může přinést obrat do letitého a zatím nepříliš úspěšného vyšetřování zbrojovky BAE Systems, výrobce stíhaček. Dosavadní práce policie ve Švédsku, Velké Británii, ale i Česku končila se stejným verdiktem: uplácelo se, ale důkazy proti konkrétním lidem nemáme.
Všechny tři země nicméně čelily podezření, že fakticky nechtějí mnoho vyšetřovat. Například týmy, které na kauze pracovaly, byly silně poddimenzované.
To ale ve Spojených státech neplatí. Naopak Američané již dříve projevovali enormní zájem úplatky prokázat. Mimochodem: v řadě zemí proti nabídce gripenů stála nabídka právě zbrojovek USA.
Každý důkaz přijde vhod
Aktuálně mohou předložené doklady od rakouských významně ovlivnit probíhající jednání mezi výrobcem koncernem BAE Systems a britským protikorupčním úřadem.
Zbrojovce hrozí podle serveru BBC pokuta od 500 milionů do jedné miliardy liber kvůli podezření, že zaplatila miliony za získání kontraktů s několika zeměmi, včetně České republiky.
Původně to vypadalo, že se firma s úřady dohodne, přizná vinu, zaplatí pokutu a vyhne se tak zdlouhavému procesu. Dohoda ale nakonec nepřišla a protikorupční úřad začal připravovat žalobu. Agentura Reuters nicméně s odvoláním na právní experty napsala, že usvědčit zbrojovku bude velmi složité.
Připravovaná dohoda zastavila i vyšetřování švédských úřadů, které nashromáždily zatím nejvíce důkazů týkajících se České republiky. Česká republika původně chtěla od švédsko-britského konsorcia SAAB-BAE Systems stíhačky koupit, nakonec si je za vlády socialistů pronajala.
Švédská veřejnoprávní televize uvedla, že klíčovou postavou v uplácení Čechů byl Angličan Steve Mead. Za prostředníky pak označila letos zatčeného Rakušana Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, přítele Miroslava Kalouska zbrojaře Richarda Hávu a bývalého kanadského ministra Otto Jelineka.