Plná amnestie se Berky netýká, tvrdí soud i Bradáčová

Domácí Domácí
23. 1. 2013 11:15
Některá stíhání jsou mladší než 8 let, Berkovi navíc hrozil vyšší trest než 10 let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Attila Racek

Praha - Někdejšího ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berku, stíhaného za zločinné spolčení v kauze "konkurzní mafie", nemusí amnestie zachránit. Vyplývá to podle deníku Právo ze závěrů Nejvyššího soudu (NS). Ten podle listu našel způsob, jak Klausův pardon v případě Berky zarazit.

Krajský soud v Českých Budějovicích Jiřího Berku plně amnestoval s poukazem na to, že také jeho případ se táhne déle než osm let.

Nejvyšší soud však upozorňuje, že některá stíhání proti soudci byla zahájena později než před osmi lety. Podle budějovického soudu šlo o pokračující trestný čin, amnestie se podle něj měla vztahovat i na tyto novější skutky. Jenže právě takový postup je podle Nejvyššího soudu nepřípustný, amnestie musí být v takových případech pouze částečná, informuje deník Právo.

Stejný výklad zastává podle listu také náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

"Chceme využít všechny možnosti, aby soudce Berka nevyvázl beztrestně a aby mu stát nemusel nahrazovat plat a vracet ho do taláru. Neumím si něco takového představit, to by bylo popření důvěry veřejnosti v justici," řekl také deníku Korbel.

Bradáčová: Berka se nevejde ani do hranice 10 let

Amnestie se na Berku nevztahuje ani podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ta podle Práva uvádí ještě jiný důvod: na Berku by se mělo vztahovat ustanovení o zločinném spolčení, a tudíž by mu hrozilo více než deset let, což je horní hranice určená amnestií.

O stížnostech proti zastavení trestních stíhání soudce Jiřího Berky a dalších obžalovaných v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. Stížnost podávala žalobkyně pražského vrchního státního zastupitelství Daniela Smetanová. O příslušnosti olomouckého soudu v případu rozhodl již dříve Nejvyšší soud.

Berka je stíhán za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Olomoucký vrchní soud se musí potýkat se spisem, jenž má hodně přes 100 000 stran.

Jeden z největších případů v historii české justice

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž je obžalováno 12 lidí. Devět jich krajský soud v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby.

Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec. Kauzu loni vrátil olomoucký vrchní soud, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných i žalobkyně, k novému projednávání do Tábora. Krajský soud měl prý lépe rozsudek zdůvodnit.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

 

Právě se děje

Další zprávy