Biopotraviny nejsou exkluzivní zboží, tvrdí ministerstvo. Mohou pomoci i se suchem

Michaela Dvořáková
2. 9. 2018 12:52
Produkce biopotravin má pomoci boji se suchem a erozí půdy. Podle odborníků nespočívá jen ve vyloučení chemikálií, ale v šetrném přístupu k přírodě.
Biopotraviny jsou podle odborníků nejen zdravou stravou, ale především výsledkem ekologicky šetrného zemědělství.
Biopotraviny jsou podle odborníků nejen zdravou stravou, ale především výsledkem ekologicky šetrného zemědělství. | Foto: Profimédia

Praha - Prodejnost biopotravin je dlouhodobě na vzestupu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství, které usiluje o zvýšení jejich produkce. V letošním roce biopotraviny v Česku vyrábí více než 700 producentů. Podle odborníků si spotřebitelé nemají biopotraviny spojovat jen se zdravou stravou, ale také s ekologickým zemědělstvím. Podle nich může bioprodukce vést ke snížení dopadů sucha a eroze půdy.

Ministerstvo se snaží změnit pohled na biopotraviny jako na drahé zboží. "Z našeho pohledu je to nešťastný trend dělat z bioprodukce nějaké exkluzivní zboží. My to vnímáme jako systém hospodaření v krajině, který je ke krajině šetrnější, a právě tenhle způsob hospodaření se odráží i v kvalitě bioprodukce," řekl náměstek pro ekologické zemědělství Petr Jílek.

Jako systém šetrného hospodaření v krajině vnímá produkci biopotravin manažerka Svazu ekologický zemědělců PRO-BIO Kateřina Urbánková. "Orná půda je největší ukázka toho, jaký je rozdíl mezi konvenční a ekologickou produkcí," vysvětlila. "Jde hlavně o to, jakým způsobem se hospodaří s půdou, jak intenzivně se to dělá, jaké se používají postřiky na ochranu rostlin. Všechny tyhle látky přechází do pitné vody," dodala.

Podle Urbánkové je právě bioprodukce a udržitelné hospodaření s přírodou způsobem, jak do budoucna zajistit obživu pro lidstvo. "Existují průzkumy, které jednoznačně říkají, že při intenzivním, byť šetrném způsobu ekologického hospodaření, lze bez problému tuhle planetu uživit," popsala. Dodala nicméně, že je třeba, aby lidé změnili stravovací návyky, například aby nevyhazovali jídlo a omezili konzumaci masa.

Trh s biopotravinami podle ministerstva zemědělství meziročně roste s dvoucifernými procentními nárůsty. V roce 2016 činil v Česku jeho celkový obrat 4,19 miliardy korun, o více než 13 procent víc než v předchozím roce.

V prodeji biopotravin je podle ministra zemědělství Miroslava Tomana potřeba podporovat především ty českého původu. "Není totiž logické a už vůbec ne ekologické, když se dováží ekologické výrobky z velké dálky," řekl. Roční spotřeba českých biopotravin na jednoho obyvatele činí v přepočtu na cenu 243 korun.

Biopotraviny nesou označení certifikátu bio. Pro jeho získání musí zemědělec chovat zvířata v nadstandardních podmínkách a vyrábět potraviny bez použití agrochemie a hnojiv. Užívání chemických látek pro podporu růstu a odolnosti se v nedávné době staly opět terčem kritiky. V polovině srpna přiznal americký soud bývalému školníkovi odškodnění za způsobení rakoviny látkou glyfosát, komerčně označované jako Roundup. Její užívání není v Česku prozatím nijak regulováno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy