Přehlídka mocenských technik, kritizuje situaci v Českém rozhlasu šéf Národní galerie

Šárka Mrázová Šárka Mrázová, Renata Daniová
Aktualizováno 19. 12. 2018 12:27
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt poslal šéfovi Českého rozhlasu Renému Zavoralovi otevřený dopis, v němž dění v rozhlase označil za přehlídku mocenských technik a rétorických obratů. Rozpaky vyjádřil nad koncem šéfredaktora kulturní stanice Vltava Petra Fischera, jemuž nebyla prodloužena smlouva na další rok.
Fischer DVTV
Fischer DVTV | Foto: DVTV

"S neskrývanými rozpaky sleduji situaci kolem rozhlasové stanice Vltava. Namísto očekávané diskuze nad obsahovým směřováním této stanice je předváděna pochybná přehlídka mocenských technik a rétorických obratů: údajný pokles sledovanosti, posudky suspektních odborníků, vyslovování nedůvěry až po náhlý přesun jednání Rady Českého rozhlasu do Hradce Králové," vyčítá Fajt řediteli rozhlasu Zavoralovi.

"Vltavu poslouchám často v autě mezi Prahou a Berlínem. Změna jejího
programového ladění v polovině roku byla zjevná a jednoznačně k lepšímu," zastává se Fajt dále práce Petra Fischera, který kulturní stanici vede. A upozorňuje "kolegu" Zavorala, že by měl stejně jako on přistupovat k řízení státní - či v jeho případě veřejnoprávní - instituce s pokorou.

"Naše instituce nám byly svěřeny, my je nevlastníme, ani neřídíme jako vlastní firmy. Obávám se však, že současným přístupem opírajícím se namísto
dialogu o administrativní svrchovanost ředitelského postu ztrácíte to nejcennější, totiž naši důvěru, důvěru posluchačů v nezávislost a objektivitu Českého rozhlasu jako média veřejné služby," dodává Fajt v dopisu (PDF).

Ředitel Zavoral v reakci odmítl, že by personální změny na Vltavě byly zpolitizované. "Respektuji odborný rozhled Petra Fischera, z manažerského hlediska však stanice potřebuje mít ve svém čele člověka, který ji se stejným odborným rozhledem bude zároveň efektivně řídit a povede ji k naplnění potenciálu, který má mít," uvedl Zavoral.

"Instituce, které nám byly svěřeny, nejsou firmou, v tom s vámi plně souhlasím, ale v jejich čele jsme proto, abychom je řídili zodpovědně a tak, aby plnily co nejlépe své celospolečenské úkoly a zároveň byly efektivní a výkonné - mimo jiné i s ohledem na to, že spravujeme veřejné prostředky," dodal.

Festival v ohrožení

Otevřený dopis kvůli odchodu Petra Fischera z čela Vltavy poslal řediteli rozhlasu také rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller. "Dosavadní informace nasvědčují, že jste namísto hodnocení odbornosti a kompetencí naslouchal mimo jiné ne zcela věrohodným hodnotitelům, případně že byly brány v potaz bizarní kauzy typu ‚porno na Vltavě‘," uvádí v dopise Miller.

Olomoucký rektor přitom připomíná, že právě Univerzita Palackého je nedílnou součástí mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio a upozorňuje, že by jednání ředitele Zavorala mohlo partnerství - a tím také pořádání festivalu - ohrozit. Český rozhlas by pak musel narychlo hledat prostory, kde by se akce mohla uskutečnit.

Vedení rozhlasu Petru Fischerovi minulý týden oznámilo, že s ním po dvou letech spolupráce již neprodlouží smlouvu. Jako důvod uvedlo stagnaci stanice, neplnění úkolů a ztrátu důvěry.

Podle posledního měření Radioprojektu naladilo před programovými změnami loni na podzim Vltavu každý týden 140 tisíc posluchačů a každý den 47 tisíc posluchačů. Rok po Fischerově programové změně poslouchá Vltavu 137 tisíc lidí týdně a 48 tisíc denně, uvedl minulý týden mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Obhájci Fischera ale poukazují na to, že se výrazně zlepšila sledovanost po internetu.

Fischer pro Aktuálně.cz "výpověď" komentoval slovy, že ředitel Zavoral nese nelibě, že zaměstnanci podepsali na podporu šéfredaktora petici a že se o kauze píše v novinách. Na obhajobu šéfredaktora a jeho práce se již postavilo více než dva tisíce lidí včetně známých osobností kulturního života. 

Český rozhlas už vypsal interní výběrové řízení na nového šéfredaktora stanice Vltava. Zájemci o tuto pozici, kteří musí být zaměstnanci rozhlasu, se mají hlásit do 7. ledna. Nový šéfredaktor by měl do funkce nastoupit začátkem února. Koho dočasně pověří vedením Vltavy, zveřejní vedení rozhlasu tuto středu. Situací se má zabývat i senátní mediální komise.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy