Přehlídka mocenských technik, kritizuje situaci v Českém rozhlasu šéf Národní galerie

Šárka Mrázová Šárka Mrázová, Renata Daniová
Aktualizováno 19. 12. 2018 12:27
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt poslal šéfovi Českého rozhlasu Renému Zavoralovi otevřený dopis, v němž dění v rozhlase označil za přehlídku mocenských technik a rétorických obratů. Rozpaky vyjádřil nad koncem šéfredaktora kulturní stanice Vltava Petra Fischera, jemuž nebyla prodloužena smlouva na další rok.
Fischer DVTV
Fischer DVTV | Foto: DVTV

"S neskrývanými rozpaky sleduji situaci kolem rozhlasové stanice Vltava. Namísto očekávané diskuze nad obsahovým směřováním této stanice je předváděna pochybná přehlídka mocenských technik a rétorických obratů: údajný pokles sledovanosti, posudky suspektních odborníků, vyslovování nedůvěry až po náhlý přesun jednání Rady Českého rozhlasu do Hradce Králové," vyčítá Fajt řediteli rozhlasu Zavoralovi.

"Vltavu poslouchám často v autě mezi Prahou a Berlínem. Změna jejího
programového ladění v polovině roku byla zjevná a jednoznačně k lepšímu," zastává se Fajt dále práce Petra Fischera, který kulturní stanici vede. A upozorňuje "kolegu" Zavorala, že by měl stejně jako on přistupovat k řízení státní - či v jeho případě veřejnoprávní - instituce s pokorou.

"Naše instituce nám byly svěřeny, my je nevlastníme, ani neřídíme jako vlastní firmy. Obávám se však, že současným přístupem opírajícím se namísto
dialogu o administrativní svrchovanost ředitelského postu ztrácíte to nejcennější, totiž naši důvěru, důvěru posluchačů v nezávislost a objektivitu Českého rozhlasu jako média veřejné služby," dodává Fajt v dopisu (PDF).

Ředitel Zavoral v reakci odmítl, že by personální změny na Vltavě byly zpolitizované. "Respektuji odborný rozhled Petra Fischera, z manažerského hlediska však stanice potřebuje mít ve svém čele člověka, který ji se stejným odborným rozhledem bude zároveň efektivně řídit a povede ji k naplnění potenciálu, který má mít," uvedl Zavoral.

"Instituce, které nám byly svěřeny, nejsou firmou, v tom s vámi plně souhlasím, ale v jejich čele jsme proto, abychom je řídili zodpovědně a tak, aby plnily co nejlépe své celospolečenské úkoly a zároveň byly efektivní a výkonné - mimo jiné i s ohledem na to, že spravujeme veřejné prostředky," dodal.

Festival v ohrožení

Otevřený dopis kvůli odchodu Petra Fischera z čela Vltavy poslal řediteli rozhlasu také rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller. "Dosavadní informace nasvědčují, že jste namísto hodnocení odbornosti a kompetencí naslouchal mimo jiné ne zcela věrohodným hodnotitelům, případně že byly brány v potaz bizarní kauzy typu ‚porno na Vltavě‘," uvádí v dopise Miller.

Olomoucký rektor přitom připomíná, že právě Univerzita Palackého je nedílnou součástí mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio a upozorňuje, že by jednání ředitele Zavorala mohlo partnerství - a tím také pořádání festivalu - ohrozit. Český rozhlas by pak musel narychlo hledat prostory, kde by se akce mohla uskutečnit.

Vedení rozhlasu Petru Fischerovi minulý týden oznámilo, že s ním po dvou letech spolupráce již neprodlouží smlouvu. Jako důvod uvedlo stagnaci stanice, neplnění úkolů a ztrátu důvěry.

Podle posledního měření Radioprojektu naladilo před programovými změnami loni na podzim Vltavu každý týden 140 tisíc posluchačů a každý den 47 tisíc posluchačů. Rok po Fischerově programové změně poslouchá Vltavu 137 tisíc lidí týdně a 48 tisíc denně, uvedl minulý týden mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Obhájci Fischera ale poukazují na to, že se výrazně zlepšila sledovanost po internetu.

Fischer pro Aktuálně.cz "výpověď" komentoval slovy, že ředitel Zavoral nese nelibě, že zaměstnanci podepsali na podporu šéfredaktora petici a že se o kauze píše v novinách. Na obhajobu šéfredaktora a jeho práce se již postavilo více než dva tisíce lidí včetně známých osobností kulturního života. 

Český rozhlas už vypsal interní výběrové řízení na nového šéfredaktora stanice Vltava. Zájemci o tuto pozici, kteří musí být zaměstnanci rozhlasu, se mají hlásit do 7. ledna. Nový šéfredaktor by měl do funkce nastoupit začátkem února. Koho dočasně pověří vedením Vltavy, zveřejní vedení rozhlasu tuto středu. Situací se má zabývat i senátní mediální komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy