Propuštěné Čechy vyslýchají libanonské úřady, domů se vrátí až v dalších dnech

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2016 23:36
Vládní speciál odletěl před 14:00 z letiště v pražských Kbelích do Libanonu, odkud by měl přivézt zpět pětici propuštěných Čechů. Večer letoun přistál v Bejrútu, podle libanonské státní agentura NNA se do Česka vrátí do 48 hodin. Nyní Čechy vyslýchají libanonské úřady. Muži zmizeli loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Nepotvrdily se spekulace některých libanonských i českých médií, že propuštění je diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Fajád zůstává ve vazbě.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Vládní airbus, který má z Libanonu přivézt zpět pět propuštěných Čechů, přistál ve středu večer na letišti v Bejrútu. Speciál odletěl z letiště v pražských Kbelích před 14:00.

Pětici Čechů libanonské orgány propustí asi ve čtvrtek dopoledne. V České televizi to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ráno chtějí Libanonci ještě pokračovat ve vyšetřování.

Podle Zaorálka jsou Češi nyní v rukou libanonských úřadů. "Předpokládám, že probíhají výslechy, protože libanonská strana také vyšetřuje tento případ," uvedl Zaorálek.

Kauzu ve středu odmítl s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval," uvedl.

Na ambasádě nejsou

Na otázku, zda má jistotu, že Libanonci opravdu Čechy propustí a oni budou moci odcestovat do vlasti, ministr Zaorálek odpověděl, že neočekává problémy. "Jsem přesvědčený, že propuštěni budou, všechno k tomu směřuje. Předpokládám, že během dneška a zítřka bychom byli schopni dojednat, aby zadržení čeští občané byli vydaní nám a my jsme je mohli vypravit na cestu do vlasti," sdělil Zaorálek.

Po příletu do Česka čeká pětici rutinní zdravotní prohlídka a výslech na policii. "Předpokládám ale, že budou propuštěni a dál bude probíhat vyšetřování," dodal ministr.

Odmítl však říci konkrétnější informace k tomu, za jakých okolností byli Češi v Libanonu uneseni a jakou roli v tom hrály české tajné služby. Za lživé ale označil informace, podle kterých jsou nyní na české ambasádě v Libanonu. "Není to pravda, stejně jako není pravda, že by naše ambasáda dostala od libanonského státu nějaké stanovisko, co máme nebo nemáme dělat," dodal. 

Fajád zůstává ve vazbě

Vypravení speciálu provázely spekulace, zda nejde o výměnu za zadržovaného Alího Fajáda. České úřady informaci nekomentují. "Vůbec se nehodlám k panu Fajádovi vyslovovat, protože podle platné legislativy je toto v kompetenci ministerstva spravedlnosti," reagoval Zaorálek.

Fajádův advokát Vladimír Řičica ale řekl, že zatím nemá on ani jeho klient žádné oficiální rozhodnutí, na jehož základě by měl být Fajád propuštěn. Advokát uvedl, že se s Fajádem viděl kolem 17:00 ve vazební věznici. "Není v letadle," zdůraznil Řičica. Oba prý od úřadů nemají žádné informace a sledují pouze zprávy z médií.

Dohady přiživila opatření před středečním odletem. Podle serveru iDnes.cz kolem 12:45 do Kbel dorazily vozy se ztmavenými skly. Přijel také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení.

Vjezd na vojenské letiště střežili před odletem vojenského speciálu i příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Obvykle areál hlídají jen zaměstnanci Vojenských lesů a statků.

Ministerstvo spravedlnosti už v úterý oznámilo, že se nebude k celé věci vyjadřovat. Podle řady informací v médiích se ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl, že Fajáda do USA nevydá – právě na Pelikánovi záleželo, kde se Fajád ocitne.

S teroristy neobchodujeme, tvrdí ministr

Zaorálek se ale vyjádřil k tomu, zda platí či neplatí dosavadní pravidlo, že o vydávání českých občanů se nevyjednává za jakoukoliv úplatu či protislužbu.

"Stále platí, že Česká republika jedná, když se něco takového stane, ale nevyjednáváme, abychom nějakým způsobem obchodovali. S teroristy neobchodujeme," prohlásil Zaorálek.

Na přímý dotaz, zda tedy může vyloučit jakýkoliv obchod v této věci, Zaorálek řekl, že taková je dlouhodobá česká pozice. "Ta platí a nic se na ní nemění ani v souvislosti s touto kauzou," odpověděl.

Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Alího Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes. Podle Zaorálka ale není pravda, že by libanonská strana po zadržení Fajáda vyvíjela nátlak na českého velvyslance a říkala mu, co dělat.

 

Právě se děje

Další zprávy