´Pět na stole´: Doležel je volný, soudu chyběly důkazy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 1. 2008 15:45
Soud v Praze vynesl osvobozující rozsudek
Jiří Paroubek na chodbě Městského soudu v Praze, kam přišel svědčit.
Jiří Paroubek na chodbě Městského soudu v Praze, kam přišel svědčit. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jeden z nejsledovanějších soudních procesů vyvrcholil v Praze osvobozujícím verdiktem.

Soud zprostil obžaloby zbývalého šéfa kanceláře předsedy vlády Zdeňka Doležela v kauze, která vešla ve známost pod názvem "pět na stole v českých".

Doležel byl viněn z podvodu, protože si v souvislosti s privatizací Unipetrolu měl říct polskému lobbistovy Jacku Spyrovi o úplatek ve výši pěti milionů korun, ačkoli ve skutečnosti nemohl nic ovlivnit. Jejich rozhovor natočila skrytou kamerou televize Nova.

Podle předsedy senátu Kamila Kydalky se obžalobě nepodařilo prokázat, že si Doležel skutečně o peníze řekl, ani to, že předstíral možnosti ovlivnit privatizaci ve prospěch firmy Seta investments.

Kydalka v odůvodnění rozsudku označil Spyru jako nevěrohodného svědka, který v inkriminované době vůbec pro společnost nepracoval. "Plná moc mu vypršela osm měsíců před tím," řekl. Podle něj se v záznamech nic o penězích ani společnosti Seta není.

"Tak jak byla televizní reportáž sestříhána neodpovídá té původní nahrávce, věty tam byly v jiném pořadí," dodal soudce.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu odvolala. Případ tak bude řešit Vrchní soud v Praze.

Zdeněk Doležel u Městského soudu v Praze.
Zdeněk Doležel u Městského soudu v Praze. | Foto: Ondřej Besperát
Speciál: Jak se vyvíjela kauza pět na stole v českých
Exkluzivní rozhovory, analýzy, chronologie, souvislosti 

Soudce Kydalka je znám jako spravedlivý a přísný soudce, mimo jiné poslal na dlouhé roky autory jednoho z největších polistopadových podvodů - kauzy dostupného bydlení H-System.

Policie nadto už během Doleželova vyšetřování dávala najevo, že proti němu nemá dost nezpochybnitelných důkazů. Původně jej dokonce stíhala pro korupci, ale nakonec jeho jednání překvalifikovala na podvod, o němž si myslela, že u soudu snáze obstojí.

Žalobkyně v závěrečné řeči navrhla pro Doležela trest při dolní hranici sazby, což je pět let. Uvedla přitom, že jeho výpověď byla nevěrohodná a lživá. K odvolacímu soudu ale nejspíš žádné nové důlazy nepřinese. "Spíš záleží na posouzení těch stávajících," řekla Aktuálně.cz státní zástupkyně Jaroslava Biolková.

Doležel odcházel ze soudní síně spokojen. "Média mě odsoudila, teď ale existuje rozhodnutí nezávislého soudu."

Co vypověděli Paroubek a Sobotka

Pokračování procesu se účastnili také expremiér Jiří Paroubek a někdejší ministr financí sociálnědemokratické vlády Bohuslav Sobotka.

Jako první vypovídal exministr financí Sobotka. Podle něj byla v době, kdy se Doležel měl sejít se Spyrou, privatizace už vypořádána a nikdo ji tak nemohl ovlivnit.

Kdo je Zdeněk Doležel

  • Bývalý šéf kabinetu Stanislava Grosse, kterého později "zdědil" coby premiér i Jiří Paroubek.
  • Ten nakonec Doležela na hodinu propustil poté, co Nova získala videonahrávku, na níž si Doležel říká o "pět na stole v českých".
  • Paroubek se přesto Doležela zastal. Když je policie začala v této kauze stíhat, řekl ministerský předseda ČTK: "Doležel je nyní v mých očích jenom člověkem, který je stíhán. Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane."
  • Do vyšších pater politiky jej vytáhl právě expremiér Gross, který s ním spolupracoval už na ministerstvu vnitra.

    Po Sobotkovi vypovídal Jiří Paroubek.

    "Překvapila mě ta vulgarita rozhovoru, že je ředitel mého kabinetu schopen se sejít s takovým špína-člověkem, jako je člověk jménem Spyra," řekl před soudem Paroubek.

    "Po této aféře jsem se sešel se šéfy zpravodajských služeb. Ti mi řekli, že za vším stojí Tomáš Pitr. Byla to zorganizovaná provokace," vysvětlil dál svůj postup šéf ČSSD, jehož výpověď skončila krátce před půl dvanáctou.

    Obhajoba: Šlo o kódovanou řeč

    Státní zástupkyně obvinila Zdeňka Doležela nikoli z korupce, ale z pokusu o podvod.

    Měl po polském lobbistovi Jacku Spyrovi požadovat pět milionů korun za to, že v privatizaci společnosti Unipetrol zlepší postavení firmy Seta investments, kterou Spyra zastupoval. "Výsledky privatizace přitom nemohl nijak ovlivnit," uvedla dříve státní zástupkyně.

    Výrok "pět na stole" podle Doleželovy výpovědi znamenal jen příslib schůzky s českým premiérem. Doleželova obhajoba byla postavena na tom, že šlo o kódovanou řeč, kterou někdejší premiérský tajemník prý využíval často.

    Doležel své kontakty se Spyrou dnes vysvětluje tak, že chtěl ochránit premiéra Jiřího Paroubka. Spyra totiž naznačoval, že se polská prokuratura chystá v Česku vyšetřovat privatizaci Unipetrolu a vyslýchat nejvyšší představitele státu.

    Kauzu odstartovala televize Nova, která rozhovor Doležela se Spyrou nahrála skrytou kamerou.

     

    Právě se děje

    Další zprávy