Peníze za kritizovaný projekt tekly přes vlivné advokáty

Radek Nohl Radek Nohl
8. 7. 2014 7:45
Zhruba milion korun, který vyplatilo ministerstvo zdravotnictví za nerealizovaný projekt, skončila u advokátů, kteří dostali zakázku bez soutěže přímo od kanceláře exministra Pavla Němce.
Foto: Ondřej Toms

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Třetina z více než tří milionů korun, které vyplatilo ministerstvo zdravotnictví za nerealizovaný projekt, skončila u advokátů, kteří dostali zakázku bez soutěže přímo od kanceláře exministra Pavla Němce. Deník Insider to zjistil poté, co na zakázku z roku 2012 upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

Mělo jít původně o komplexní zajištění informačního systému, na něž chtělo ministerstvo dát bezmála 600 milionů korun. Stát ale vše brzy stopnul. A nakonec utratil něco málo přes 3,2 milionu korun. "Šlo o nehospodárné vynaložení finančních prostředků," řekla Insideru mluvčí NKÚ Olga Málková.

Příběh této zakázky se začal psát zhruba před čtyřmi roky. Ministerstvo tehdy začalo hledat firmu, která zmíněný informační systém pro úřad vytvoří. Soutěž vyhrála firma IBM. Ale úřad tehdejšího ministra Leoše Hegera se rozhodl, že se nebude zakázka realizovat.

IBM podle NKÚ i vyjádření ministerstva nedostalo ani korunu, ale za projektové řízení bylo vyplaceno zhruba 2,1 milionu korun firmě Accenture Central Europe BV. Jak zjistil deník Insider, zbytek peněz, tedy asi 1,1 milionu, dostala advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Ta se přitom k zakázce dostala jen proto, že si ji jako subdodavatele vybralo vedení z vlivné kanceláře, v níž působí i exministr Pavel Němec. V té době – v roce 2012 – totiž měla s ministerstvem podepsanou smlouvu na poskytování právních služeb.

3600 korun za hodinu

Podle informací deníku Insider advokáti z Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři pracovali pro Hegerův úřad za stejných finančních podmínek jako kancelář Němec, Bláha, Navrátilová. Za každou hodinu inkasovali 3600 korun.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové měli advokáti na starosti analýzy a zjišťovali, jak od smlouvy s IBM odstoupit bez hrozby nějaké sankce.

"Dále šlo o právní vyhodnocení znaleckých posudků v souvislosti s posouzením platnosti odstoupení od smlouvy s IBM," uvedla Čechová. Na tom přitom lidé z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři pracovali přes 311 hodin.

Její vedení však nechtělo práci pro ministerstvo příliš komentovat, jelikož je prý vázáno mlčenlivostí. "Nicméně v obecné rovině mohu konstatovat, že naše advokátní kancelář poskytovala vysoce specializované a nesmírně komplikované poradenství v rámci této kauzy," podotkl advokát Jiří Hartmann.

 

Právě se děje

Další zprávy