Peníze, čas a nedůvěra. Podnikatelům se k soudům nechce

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
19. 6. 2014 15:00
Důvěra podnikatelů v českou justici je velmi nízká. Důvodů je hned několik, mezi nimi i časová náročnost a obavy z poškození reputace a nedůvěra ve spravedlivé rozhodování soudů.
Foto: Thinkstock

Praha – Slib, že zrychlí soudní řízení a zvýší důvěru lidí v justici, se zatím vládě podle podnikatelů příliš plnit nedaří. Ti totiž stále raději nechají například propadnout pohledávku, než aby ji vymáhali soudní cestou. Podobnou zkušenost přitom má až třetina lidí a každý pátý podnikatel.

Hlavním důvodem jsou zejména peníze. Podle průzkumu, který zpracovala agentura Ipsos spolu se společností ProcesInvest totiž více než polovinu lidí odradí finanční nároky. Z nich největší částka vychází na platby za advokáty, zanedbatelné ovšem nejsou ani poplatky soudu, které činí pět procent z žalované sumy. Ta se přitom od té vysouzené může poměrně výrazně lišit a někdy paradoxně nemusí ani dosáhnout výše soudních poplatků.

Významnou roli hraje i čas. Podle statistiky ministerstva spravedlnosti totiž průměrné civilní řízení trvá 388 dnů, zatímco ještě v roce 2012 to bylo "jen" 356 dnů. A podle ministerstva se dá čekat, že číslo se bude minimálně několik dalších let zvyšovat. Právě vidina tahanic odradí od soudního sporu 40 procent lidí.

Soudy se totiž podle oficiálních čísel musí potýkat s neustále rostoucím počtem případů, jen loni jich napadlo téměř 400 tisíc, což je meziroční nárůst o 120 000 sporů. A i přesto, že se soudcům podařilo uzavřít přes 420 000 případů, těch nevyřešených stále zůstává téměř čtvrt milionu.

Poměrně alarmujícím je v průzkumu i číslo u položky "nedůvěra v nezávislé a spravedlivé rozhodnutí soudu", kdy tuto možnost zvolila čtvrtina oslovených lidí.

Dva ministři, dva názory

Problému si je vědoma i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). "Já se lidem vůbec nedivím. Civilněprávní spory totiž pro ně trvají dlouho a často mají nepředvídatelný konec," uvědomuje si.

Klíčem ke změně by měla být řada nových norem, na kterých už ministerstvo pracuje. "Připravujeme nový občanský soudní řád, který by měl být jednodušší, měl by stanovit určité lhůty pro vyřizování bagatelních sporů," nastínila deníku Aktuálně.cz Válková jeden ze směrů, kterým by se mohla důvěra lidí v justici pomalu vracet.

Kromě zákonů by ovšem ministerstvo zavedlo určité organizační změny. "Měli bychom posílit soudy o kvalifikované soudní zaměstnance, soudní asistenty a vyšší soudní úředníky. Tím se automaticky urychlí řešení sporů," podotýká Válková s tím, že není nutné zvyšovat počet soudců. Upozorňuje ale, že výsledky, ať už v podobě lepší statistiky, tak i příznivějšího názoru lidí, není možné očekávat v řádech měsíců, ale spíše v horizontu let.

Daleko smířlivější je naproti tomu jeden z předchůdců Válkové Pavel Blažek (ODS). Podle něj je třeba délku řízení posuzovat i v porovnání s okolními zeměmi. "Justice u nás funguje naprosto srovnatelně se západní Evropou, v tom není rozdíl, dokonce v rychlosti řízení jsme na předních příčkách. Velká část veřejnosti navíc nepřichází do přímého styku s justicí, ale obraz si dělá z toho, co čte," nevidí důvod k obavám Blažek.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek | Foto: Ludvík Hradilek

S Válkovou se shodne na tom, že cesta k možnému zkrácení řízení nevede přes razantní navyšování počtu soudců. "Soudcovské platy nejsou úplně nízké a nabírat jich extrémně mnoho je drahé a v momentě, kdy by neměli co dělat, tak se jich už v uvozovkách nezbavíte," upozorňuje na další aspekt.

Sám by se tak rovněž klonil k posílení pravomocí a počtu soudních úředníků. "Problém je ale zase platový, protože tam jsou strašně nízké platy, takže začíná být problém tam někoho sehnat. A když má soudce osmdesát tisíc a zapisovatelka třeba patnáct, tak to vyvolává i tyto problémy," dodává.

Naopak otázka snížení poplatků je podle Blažka jen velmi těžko řešitelná. "Když uděláte řízení příliš levné, tak soudů bude strašně moc. Lidi se budou soudit i o něco, o co by se předtím nesoudili. Určitě by to pro veřejnost mělo být přístupné, ale nemůže to být zase příliš levné, protože se tím okamžitě zvedne nápad a to soudy nezvládnou," říká exministr s tím, že je třeba hranici nastavit rozumně.

Podle Válkové navíc nejsou ani tak zásadním problémem poplatky, jako spíš odměny advokátům. "Pokud mám tu smůlu, že protivník má dobrého advokáta, tak si musím také vzít kvalifikovanou právní pomoc. A ta něco stojí. Takže se nedivím, že se někteří podnikatelé bez ní obejdou. Ale pak jejich spor nemusí dopadnout dobře," říká Válková s tím, že razantní změna se v této oblasti očekávat nedá.

 

Právě se děje

Další zprávy