Korupce v justici: Soudce Havlín je zdráv, může před soud

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 6. 2014 19:00
Detektivové už finišují s vyšetřováním. Podle vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové už zbývá jen vyhodnotit důkazy, které navrhli obhájci.
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012).
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012). | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Obžalobě bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína a dalších pěti lidí obviněných v jednom z nejzávažnějších polistopadových případů korupce v justici už nic nestojí v cestě.

Kauzu mohl zastavit znalecký posudek soudcova zdravotního stavu, experti ale řekli, že Havlín je v pořádku a může být souzen.

"Bude podána obžaloba," potvrdil deníku Insider Havlínův advokát Michal Hráský. Odmítl ale sdělit, k čemu konkrétně znalec po prostudování Havlínovy zdravotní dokumentace dospěl. "Výsledek posudku si klient nepřeje sdělovat," dodal Hráský.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží, už nyní detektivové pouze vyhodnocují důkazy navržené obhajobou.

Ondřej Havlín bojuje s podlomeným zdravím dlouhodobě. Problémy ho provázely i během tříměsíčního pobytu ve vazbě, kterou před rokem po složení téměř milionové kauce opustil.

Chobotnice na obvodním soudu

Rozplétání korupční chobotnice soustředěné kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 dosud přineslo celkem šest obvinění. Z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby byli kromě samotného soudce Havlína obviněni také státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další dvě osoby mimo justiční kruhy. Případ se týká zahlazování trestných činů v dopravě.

Havlín a Štefl byli navíc koncem srpna loňského roku obviněni v dalším případu, na který detektivové narazili v průběhu vyšetřování. Kauza se týká ovlivňování šetření nehody způsobené pod vlivem alkoholu.

Bývalý soudce Havlín si navíc vyslechl obvinění také z nedovoleného ozbrojování, když u něj detektivové při domovní prohlídce našli malorážku Taurus, kterou si Havlín odvezl ze svého pobytu v Bulharsku, kde působil jako velvyslanec.

Obžaloba měla být původně podána už loni na podzim, zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu. Další prodlevu pak způsobil zmíněný zdravotní posudek, na kterém znalec pracoval od letošního ledna.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zeman přijme kandidáta na ministra zahraničí Kulhánka ve čtvrtek po poledni

Český prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek v 13:00 na zámku v Lánech kandidáta na post ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 15 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy odpoledne zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Druhý řidič je zraněný, dánice byla dočasně obousměrně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení, otočil se na dálnici do protisměru a čelně se střel s osobním vozidlem," uvedla Richterová.

Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Soud uložil státnímu zástupci Suchánkovi za přijetí úplatku tříletou podmínku a peněžitý trest

Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu udělil státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 200 000 korun. Nepravomocně ho uznal vinným z přijetí úplatku ve výši 50 000 korun za ovlivnění případu od již dříve odsouzeného soudce Ondřeje Havlína.Trestní senát se kauzou zabýval již podruhé, nejprve muže obžaloby zprostil. Tento verdikt však následně zrušil odvolací soud. Suchánek vinu od počátku odmítá, na místě se odvolal.

Soudce Havlín přijal v roce 2013 úplatek 200 000 korun za ovlivnění případu opilého řidiče. Čtvrtinu peněz podle obžaloby předal na parkovišti před budovou Obvodního soudu pro Prahu 2 Suchánkovi, který měl jako státní zástupce případ na starosti. Protože však Suchánek následně zjistil, jak vysokou hladinu alkoholu v krvi muž měl, stíhání nezastavil a podal obžalobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy