Korupce v justici: Soudce Havlín je zdráv, může před soud

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 6. 2014 19:00
Detektivové už finišují s vyšetřováním. Podle vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové už zbývá jen vyhodnotit důkazy, které navrhli obhájci.
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012).
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012). | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Obžalobě bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína a dalších pěti lidí obviněných v jednom z nejzávažnějších polistopadových případů korupce v justici už nic nestojí v cestě.

Kauzu mohl zastavit znalecký posudek soudcova zdravotního stavu, experti ale řekli, že Havlín je v pořádku a může být souzen.

"Bude podána obžaloba," potvrdil deníku Insider Havlínův advokát Michal Hráský. Odmítl ale sdělit, k čemu konkrétně znalec po prostudování Havlínovy zdravotní dokumentace dospěl. "Výsledek posudku si klient nepřeje sdělovat," dodal Hráský.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží, už nyní detektivové pouze vyhodnocují důkazy navržené obhajobou.

Ondřej Havlín bojuje s podlomeným zdravím dlouhodobě. Problémy ho provázely i během tříměsíčního pobytu ve vazbě, kterou před rokem po složení téměř milionové kauce opustil.

Chobotnice na obvodním soudu

Rozplétání korupční chobotnice soustředěné kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 dosud přineslo celkem šest obvinění. Z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby byli kromě samotného soudce Havlína obviněni také státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další dvě osoby mimo justiční kruhy. Případ se týká zahlazování trestných činů v dopravě.

Havlín a Štefl byli navíc koncem srpna loňského roku obviněni v dalším případu, na který detektivové narazili v průběhu vyšetřování. Kauza se týká ovlivňování šetření nehody způsobené pod vlivem alkoholu.

Bývalý soudce Havlín si navíc vyslechl obvinění také z nedovoleného ozbrojování, když u něj detektivové při domovní prohlídce našli malorážku Taurus, kterou si Havlín odvezl ze svého pobytu v Bulharsku, kde působil jako velvyslanec.

Obžaloba měla být původně podána už loni na podzim, zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu. Další prodlevu pak způsobil zmíněný zdravotní posudek, na kterém znalec pracoval od letošního ledna.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy