Korupce v justici: Soudce Havlín je zdráv, může před soud

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 6. 2014 19:00
Detektivové už finišují s vyšetřováním. Podle vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové už zbývá jen vyhodnotit důkazy, které navrhli obhájci.
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012).
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012). | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Obžalobě bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína a dalších pěti lidí obviněných v jednom z nejzávažnějších polistopadových případů korupce v justici už nic nestojí v cestě.

Kauzu mohl zastavit znalecký posudek soudcova zdravotního stavu, experti ale řekli, že Havlín je v pořádku a může být souzen.

"Bude podána obžaloba," potvrdil deníku Insider Havlínův advokát Michal Hráský. Odmítl ale sdělit, k čemu konkrétně znalec po prostudování Havlínovy zdravotní dokumentace dospěl. "Výsledek posudku si klient nepřeje sdělovat," dodal Hráský.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží, už nyní detektivové pouze vyhodnocují důkazy navržené obhajobou.

Ondřej Havlín bojuje s podlomeným zdravím dlouhodobě. Problémy ho provázely i během tříměsíčního pobytu ve vazbě, kterou před rokem po složení téměř milionové kauce opustil.

Chobotnice na obvodním soudu

Rozplétání korupční chobotnice soustředěné kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 dosud přineslo celkem šest obvinění. Z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby byli kromě samotného soudce Havlína obviněni také státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další dvě osoby mimo justiční kruhy. Případ se týká zahlazování trestných činů v dopravě.

Havlín a Štefl byli navíc koncem srpna loňského roku obviněni v dalším případu, na který detektivové narazili v průběhu vyšetřování. Kauza se týká ovlivňování šetření nehody způsobené pod vlivem alkoholu.

Bývalý soudce Havlín si navíc vyslechl obvinění také z nedovoleného ozbrojování, když u něj detektivové při domovní prohlídce našli malorážku Taurus, kterou si Havlín odvezl ze svého pobytu v Bulharsku, kde působil jako velvyslanec.

Obžaloba měla být původně podána už loni na podzim, zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu. Další prodlevu pak způsobil zmíněný zdravotní posudek, na kterém znalec pracoval od letošního ledna.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s ručním granátem a hrozí jeho odpálením. Uvedla to agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy