Po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD o tom informoval premiér a předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Někteří členové ODS však v uplynulém týdnu naznačovali, že se v novém poslaneckém klubu ČSSD našli až čtyři poslanci, kteří by mohli existenci Topolánkovy vlády umožnit.
"Máme tady pohromadě všech 74 podpisů našich poslanců," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Je to jasný důvod k tomu, aby se pan Topolánek zbavil iluzí a začal s námi jednat o nestranické vládě odborníků."
Volby do sněmovny skončily před týdnem jednoznačně nerozhodným výsledkem a od té doby se spekuluje, kdo a jak bude v Česku vládnout.
Vše o volbách do sněmovny, výsledcích a dosavadním jednání - NAJDETE ZDE. |
Případná koalice Občanské demokratické strany, lidovců a zelených disponuje totiž v tuto chvíli ve sněmovně stovkou hlasů, stejný počet mandátů však získali také sociální demokraté a komunisté.
"Sociální demokraté jasně ukázali, že chtějí pokračovat v destruktivní politice," komentoval jednání špiček ČSSD místopředseda ODS Petr Nečas. Podobně reagoval i šéf zelených Martin Bursík. "Od pana Paroubka bych vlastně nečekal nic jiného," prohlásil.
Velká koalice zatím ne
Verdikt ústředního výboru vykládá politolog Jaroslav Šabata tak, že minimálně do příštího zasedání vyloučil i jakoukoli možnost velké koalice.
Důvodem je fakt, že sociální demokraté nechtějí vůbec jednat o kompromisech v některých programových otázkách
ODS by musela opustit myšlenku rovné daně, přistoupit na existenci neziskových nemocnic a v evropské politice se zavázat ke společnému postupu s ČSSD.
"Na rovnou daň může pan Topolánek zapomenout," vzkázal Sobotka.
"O zdravotnictví by se s občanskými demokraty dalo jednat," připouští odcházející ministr David Rath. "Museli by ale být už hodně zoufalí, aby na to přistoupili," zpochybňuje tuto možnost jeden z členů nejužšího vedení ČSSD.
Sociální demokraté by totiž požadovali, aby ODS sestavila vládu jen ze svých lidí, maximálně by směla přizvat lidovce.