Památky dostanou peníze z FNM

redakce DOM, čtk
10. 3. 2006 16:00
Praha - Peníze na opravu Národního muzea a Národní knihovny bude stát čerpat z Fondu národního majetku. Příslušný zákon schválili poslanci.
A tam kde létají ptáci musí být socha nad Václavským náměstím zabalená do pletiva a připoutaná, aby nehrozil její pád z budovy dolů.
A tam kde létají ptáci musí být socha nad Václavským náměstím zabalená do pletiva a připoutaná, aby nehrozil její pád z budovy dolů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Původním záměrem poslanců bylo dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Sněmovna ale nakonec přijala obecnější formulaci, ve které chybí konkrétní částka peněz a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji.

Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše jde ale o výrazný posun.

Infobox

Díry prostřílené do sloupů Národního muzea sovětskými vojáky v srpnu 1968

PROBLÉMY MUZEA A KNIHOVNY

Národní muzeum vážně poškodila bomba v roce 1945, střelba okupačních vojsk v roce 1968, odstřely při stavbě metra v roce 1978, stavba a provoz na magistrále, která prochází přímo pod muzeem...

"Pro nás je to skutečně výborná zpráva, teď už můžeme navrhnout konkrétnější rozpočet, o kterém se může dále jednat," řekl ředitel Lukeš deníku Aktuálně.cz. Podle něj nebylo dosud jisté, jestli se peníze na památky vůbec podaří někde získat.

Muzeum a knihovna na spadnutí

Rekonstrukce budov Národního muzea a Národní knihovny v Praze je přitom podle ředitelů obou institucí neodkladná. Při jednání ve sněmovně je podpořil i ministr kultury Vítězslav Jandák.

"Nepočítali jsme s tím, že destrukce památek bude pokračovat tak, jak pokračuje. Potřebujeme něco, co udrží a nebo alespoň zachrání ten stav tak, jak je," řekl Jandák.

Proti uvolnění dvou miliard z výnosů z privatizace ale už při prvním čtení předlohy protestoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že ve Fondu národního majetku tyto peníze nejsou. Upozornil, že pokud sněmovna v původním navrženém znění zákon schválí, tak vytvoří jen poukázku na případné budoucí příjmy.

Poslanci tak nakonec na návrh sněmovního kulturního výboru přijali znění, které bez konkrétního finančního vyčíslení umožňuje převod finančních prostředků "na podporu záchrany klenotů naší národní identity, a to na rekonstrukci Národního muzea, rekonstrukci Národní knihovny České republiky a záchranu architektonického dědictví ČR".

Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy