Památky dostanou peníze z FNM

redakce DOM, čtk
10. 3. 2006 16:00
Praha - Peníze na opravu Národního muzea a Národní knihovny bude stát čerpat z Fondu národního majetku. Příslušný zákon schválili poslanci.
A tam kde létají ptáci musí být socha nad Václavským náměstím zabalená do pletiva a připoutaná, aby nehrozil její pád z budovy dolů.
A tam kde létají ptáci musí být socha nad Václavským náměstím zabalená do pletiva a připoutaná, aby nehrozil její pád z budovy dolů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Původním záměrem poslanců bylo dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Sněmovna ale nakonec přijala obecnější formulaci, ve které chybí konkrétní částka peněz a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji.

Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše jde ale o výrazný posun.

Infobox

Díry prostřílené do sloupů Národního muzea sovětskými vojáky v srpnu 1968

PROBLÉMY MUZEA A KNIHOVNY

Národní muzeum vážně poškodila bomba v roce 1945, střelba okupačních vojsk v roce 1968, odstřely při stavbě metra v roce 1978, stavba a provoz na magistrále, která prochází přímo pod muzeem...

"Pro nás je to skutečně výborná zpráva, teď už můžeme navrhnout konkrétnější rozpočet, o kterém se může dále jednat," řekl ředitel Lukeš deníku Aktuálně.cz. Podle něj nebylo dosud jisté, jestli se peníze na památky vůbec podaří někde získat.

Muzeum a knihovna na spadnutí

Rekonstrukce budov Národního muzea a Národní knihovny v Praze je přitom podle ředitelů obou institucí neodkladná. Při jednání ve sněmovně je podpořil i ministr kultury Vítězslav Jandák.

"Nepočítali jsme s tím, že destrukce památek bude pokračovat tak, jak pokračuje. Potřebujeme něco, co udrží a nebo alespoň zachrání ten stav tak, jak je," řekl Jandák.

Proti uvolnění dvou miliard z výnosů z privatizace ale už při prvním čtení předlohy protestoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že ve Fondu národního majetku tyto peníze nejsou. Upozornil, že pokud sněmovna v původním navrženém znění zákon schválí, tak vytvoří jen poukázku na případné budoucí příjmy.

Poslanci tak nakonec na návrh sněmovního kulturního výboru přijali znění, které bez konkrétního finančního vyčíslení umožňuje převod finančních prostředků "na podporu záchrany klenotů naší národní identity, a to na rekonstrukci Národního muzea, rekonstrukci Národní knihovny České republiky a záchranu architektonického dědictví ČR".

Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

 

Právě se děje

před 55 minutami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy