Pálení trenýrek na Hradě šetří inspekce životního prostředí, Zemanova akce mohla porušit zákon

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 6. 2018 17:09
Inspektoři by mohli znát výsledek šetření do konce týdne. Prezidentská kancelář i hasiči odmítají sdělit, kdo hradní protipožární jednotce pálení trenýrek nařídil.
Prezident Miloš Zeman nechal hasiče spálit červené trenýrky. | Video: ČTK

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prošetřuje pálení rudých trenýrek, které na příkaz prezidenta Miloše Zemana minulý týden vložili hasiči do ohně v Lumbeho zahradě u Pražského hradu. "Musíme prošetřit, zda byl, nebo nebyl porušen zákon o ochraně ovzduší," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Inspekce se začala případem zabývat poté, co minulý pátek dostala nepodepsané oznámení. "Přišel anonymní podnět, abychom prošetřili tu situaci, že tam je pravděpodobně porušení zákona o ovzduší," popsala mluvčí ČIŽP Nastoupilová. Tento zákon mimo jiné uvádí, že "fyzická osoba se dopustí přestupku, pokud v otevřeném ohništi spálí jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami".

Nastoupilová dodala, že ačkoliv inspektoři mají na prošetření lhůtu třicet dní, tak podněty řeší okamžitě. "Myslím si, že do konce týdne nebo na začátku příštího bychom mohli vědět víc," upřesnila s tím, že se případem zabývá Oblastní inspektorát Praha.

Kdo by platil případnou pokutu, která může podle zákona činit až padesát tisíc korun, zatím není jasné. "Jestli to půjde za tím, kdo akci pořádal, nebo za tím, kdo to zapaloval či u toho stál, zatím nedokážu říct," dodala mluvčí.

Hasiči se některých hradních akcí účastní

Celé akci asistovali hasiči z hradního útvaru, dva z nich obří exemplář rudého spodního prádla na oheň přiložili. Generální ředitelství hasičů Aktuálně.cz vysvětluje, že Hasičský útvar ochrany Pražského hradu se některých hradních akcí účastní.

"V daném případě byl požádán Hasičský útvar ochrany Pražského hradu o asistenci při akci Kanceláře prezidenta republiky," uvedla mluvčí Nicole Zaoralová s tím, že hasiči asistují například tehdy, "jedná-li se o akce s větším počtem osob či akce, kde je otevřený oheň".

Podle Zaoralové jednotka požární ochrany konala podle zákona o požární ochraně, čímž se rozumí "veškerá činnost směřující k předcházení požárům a jejich zdolávání, snižování následků živelních pohrom a jiných mimořádných událostí včetně zvyšování akceschopnosti jednotky požární ochrany".

Na opakované dotazy, kdo z prezidentské kanceláře akci nařídil, Zaoralová neodpověděla. Sdílnější nebyl ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Nevím a ani to nehodlám zjišťovat. Důležité je, že tam byli," napsal redakci.

Zeman na minulý čtvrtek svolal do Lumbeho zahrady novináře, důvod do poslední chvíle tajil. Prezident přítomným novinářům sdělil, že na ohni, na který mezitím přikládali hasiči polínka, spálí červené trenýrky. "Čas spodního prádla v politice skončil," řekl Zeman. Trenýrky položili do ohně hradní hasiči. "Červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří," poznamenal k tomu Zeman. Pak se svým doprovodem odešel.

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk o Zemanově pálení trenýrek:

Doufám, že novináři nepodlehnou téhle taškařici a budou hledat to podstatné, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy