Pád totality, pád diktátorů. Výstava hledá souvislosti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 11. 2011 11:45
Má pád totality ve východní Evropě něco společného s letošním arabským jarem?
Téměř sametová revoluce na Náměstí republiky.
Téměř sametová revoluce na Náměstí republiky. | Foto: Jan Langer

Praha - Zatímco východoevropské revolty se s výjimkou Rumunska obešly před 22 lety bez obětí, arabští revolucionáři takové štěstí neměli.

V Tunisku i Egyptě umírali lidé v ulicích, v Sýrii a Jemenu nadále umírají. V Libyi neústupnost diktátora vyústila v občanskou válku.

V Praze na Náměstí republiky před nákupním centrem Palladiem začala v úterý 16. listopadu výstava šestačtyřiceti fotografií, která originálním způsobem porovnává východoevropské i arabské revoluce. Pod názvem Téměř sametové revoluce ji pořádá sdružení Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu.

Podívejte se, co je k vidění na Náměstí republiky:

"Lidé, kteří vyšli do ulic v Československu a lidé, kteří vyšli do ulic v arabských zemích, mají více společného než odlišného," uvedl tomu Šádí Shanaáh,  ředitel pořádajícího sdružení Insaan: Centrum česko-arabského kulturního dialogu.

Ředitel pořádajícího sdružení Šádí Shanaáh.
Ředitel pořádajícího sdružení Šádí Shanaáh. | Foto: Jan Langer

"Spojuje je touha po tom, aby se s nimi zacházelo jako s lidmi, ne jako s inventářem, tedy s úctou a s respektem k základním lidským právům a svobodám. Spojuje je touha po větší sociální a ekonomické spravedlnosti. Spojuje je touha spolurozhodovat o věcech veřejných a o své vlastní budoucnosti. Spojuje je riziko, které na sebe vzali, když se neozbrojení postavili režimu navzdory jeho výhružkám a brutalitě. Spojuje je terminologie, s jakou je režim odbyl: kriminální živly, nepřátelé státu, cizí agenti provokatéři, teroristé. Spojují je t také vlastní hesla, která doprovázela jejich vzdor: svobodu! (hurijja!), nenásilně! (salmijja!)."

Prostřednictví fotografií a reprofotografií Aktuálně.cz, které je mediálním partnerem výstavy, se na ni teď můžete podívat i Vy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy