Pacienti by měli od listopadu s každým zásadnějším zákrokem, který mají podstoupit, nejprve souhlasit. Začnou totiž podepisovat takzvaný informovaný souhlas s náročnějším vyšetřením či operací, které jim musí doktoři předem objasnit.
Nová vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která to požaduje, začne platit 1. listopadu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Od předpisu si slibuje výrazné zkvalitnění péče.
"Zavádíme do českého právního řádu věc, která je běžná v řadě zemí EU a zcela samozřejmá ve Spojených státech amerických, kde před každým takovýmto výkonem s ním musí lékař pacienta seznámit," uvedl Rath.
Lékaři vysvětlí postup ústně
Pacienti budou podle Ratha muset podpisem předem stvrdit zákroky, při nichž se jim do těla "zavádí jehla nebo nějaký přístroj" a hrozí nějaké komplikace. Informovaný souhlas tak budou vyjadřovat například při endoskopických vyšetřeních žaludku či střev, lumbální punkci nebo vyšetření artroskopem.
Lékaři budou muset pacientovi předložit písemnou informaci o zákroku. Ústně mu vysvětlí i celý postup a účel léčby. Popíšou mu mimo jiné předpokládaný vývoj léčby, možná rizika zákroku, léčebný režim a prevenci. Nemocný pak může dokument podepsat, a tím vyjádří informovaný souhlas.
Například v Německu podle Ratha existují "formáty" pro jednotlivé zákroky, které většinou obsahují i nákresy postupu. Kvůli případnému vytvoření podobných českých materiálů se ministr obrátil již na prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.
Vyhláška upravuje také náležitosti, které by měla zdravotnická dokumentace obsahovat. Týká se ambulancí, nemocnic, záchranných služeb i ošetřovatelské péče.