Břetislav Stromko - marketingový odborník a lektor VŠEM
Studium na vysoké škole dává obrovský smysl. A to i v době rozvoje umělé inteligence. Takto by se mohla ptát každá generace - dává studium s příchodem internetu či počítačů smysl? Studium má pořád velkou a nezpochybnitelnou roli - učí kriticky myslet, diskutovat, vypořádat se s komplexním projektem, překonávat překážky, postavit se před plnou třídu studentů, případně před komisi, a obhájit si výsledky své práce. Ve škole jsou studenti propojováni na odborníky z vyučovaných oborů, mohou čerpat z jejich zkušeností, studenti dále získávají nové známosti v podobě svých spolužáků a lektorů. Taková sociální síť kontaktů se jim často může hodit i v dalších letech.
Díky škole mohou studenti vyrazit na studijní pobyty do zahraničí a načerpat tak celou řadu bohatých zkušeností. Studium má smysl v každé době, jen školy a s tím i lektoři na nich působící se musí neustále adaptovat na nové technologie a změny ve společnosti tak, aby i nadále dokázali svým studentům přinášet co nejvíc a zůstali relevantní.
Nicméně prostor ke zlepšení stále vidím v oblasti kritického myšlení a diskuse. Studenti mnohdy nejsou připraveni na otevřenou debatu o problémech a vyučovaných tématech, zdráhají se projevit před ostatními, bojí se reakce okolí. Tam vidím rozdíl oproti zahraničním vysokým školám, kde jsem měl možnost studovat. Na hodinách se o tématech diskutovalo, řešily se praktické problémy a projekty, mnohdy navíc ve skupinách. Přínos takových hodin tak byl mnohem vyšší. Nicméně změny se dějí, například na VŠEM v tomto režimu fungují vybrané studijní předměty a praktické aplikace.