Otakar Motejl bude pohřben v Praze se státními poctami

ČTK ČTK
10. 5. 2010 16:56
Na sídle ombudsmanovy kanceláře od jeho úmrtí visí černý prapor
Otakar Motejl, který v neděli zemřel
Otakar Motejl, který v neděli zemřel | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Ombudsman Otakar Motejl bude mít pohřeb příští pondělí v Praze, poslední rozloučení s ním se uskuteční se státními poctami v Divadle Na Fildovačce.

Řekla to zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová, které se dnes na tomto postupu domluvila s Motejlovou rodinou i představiteli Poslanecké sněmovny. Rozloučení s ombudsmanem by se měli podle protokolu účastnit nejvyšší představitelé státu.

"Měl by to být pohřeb se státními poctami, tedy za účasti vrcholných představitelů státu a s hymnou. Takový vzor vidíme v pohřbu někdejšího prezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka," sdělila Aktuálně.cz Miroslava Němcová.

Kondolence z Hradu

Na sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v brněnské Údolní ulici visí černý prapor. Od rána je v jeho vestibulu umístěn i stolek s kondolenční knihou, do níž mohou zájemci napsat svoji kondolenci.

"Kondolence lze zasílat i elektronicky na [email protected]," řekla mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Dceři zesnulého Otakara Motejla dnes osobně dopisem kondoloval prezident republiky Václav Klaus.

Kondolenční kniha bude od úterý rovněž ve Sněmovně. Bude vystavena každý den od 09:00 do 17:00 v budově číslo 19 na Malostranském náměstí.

"Nebylo náhodou, že Váš pan otec požíval takové obliby u veřejnosti. Jeho svérázný, formálností nezatížený projev působil vždy velmi přesvědčivě, každému muselo být jasné, že mu jde o dobrou věc a že pro dobrou věc je ochoten nasadit své úsilí," uvedl mimo jiné v kondolenci.

Památku Otakara Motejla uctila i vláda.

"Dnešní jednání začalo minutou ticha," upřesnil premiér Jan Fischer.

Úřad vede Jitka Seitlová

Podle zákona se po Motejlově smrti ujala vedení kanceláře jeho zástupkyně Jitka Seitlová. Zákonodárci by nyní měli do 60 dnů schválit jméno Motejlova nástupce.

Ombudsmana, který nastoupí po zesnulém Otakaru Motejlovi, zvolí s největší pravděpodobností až nová sněmovna po volbách.

Kandidáty navrhuje prezident a Senát. Poslanci mají na volbu nového ochránce práv zákonem danou šedesátidenní lhůtu. Její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces se ve stejné lhůtě opakuje.

Konkrétní jména případných adeptů na ombudsmana politici zatím vesměs říkat nechtějí.

Zda se o tento post bude ucházet současná zástupkyně ombudsmana, to Jitka Seitlová na dotaz ČTK neuvedla. "Na takovéto úvahy je zatím opravdu příliš brzy," řekla agentuře.

Motejl byl prvním ombudsmanem České republiky. Zákonodárci ho do funkce zvolili dvakrát. Letos v prosinci tomu bylo deset let, co zastával funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy