Otakar Motejl bude pohřben v Praze se státními poctami

ČTK ČTK
10. 5. 2010 16:56
Na sídle ombudsmanovy kanceláře od jeho úmrtí visí černý prapor
Otakar Motejl, který v neděli zemřel
Otakar Motejl, který v neděli zemřel | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Ombudsman Otakar Motejl bude mít pohřeb příští pondělí v Praze, poslední rozloučení s ním se uskuteční se státními poctami v Divadle Na Fildovačce.

Řekla to zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová, které se dnes na tomto postupu domluvila s Motejlovou rodinou i představiteli Poslanecké sněmovny. Rozloučení s ombudsmanem by se měli podle protokolu účastnit nejvyšší představitelé státu.

"Měl by to být pohřeb se státními poctami, tedy za účasti vrcholných představitelů státu a s hymnou. Takový vzor vidíme v pohřbu někdejšího prezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka," sdělila Aktuálně.cz Miroslava Němcová.

Kondolence z Hradu

Na sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v brněnské Údolní ulici visí černý prapor. Od rána je v jeho vestibulu umístěn i stolek s kondolenční knihou, do níž mohou zájemci napsat svoji kondolenci.

"Kondolence lze zasílat i elektronicky na [email protected]," řekla mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Dceři zesnulého Otakara Motejla dnes osobně dopisem kondoloval prezident republiky Václav Klaus.

Kondolenční kniha bude od úterý rovněž ve Sněmovně. Bude vystavena každý den od 09:00 do 17:00 v budově číslo 19 na Malostranském náměstí.

"Nebylo náhodou, že Váš pan otec požíval takové obliby u veřejnosti. Jeho svérázný, formálností nezatížený projev působil vždy velmi přesvědčivě, každému muselo být jasné, že mu jde o dobrou věc a že pro dobrou věc je ochoten nasadit své úsilí," uvedl mimo jiné v kondolenci.

Památku Otakara Motejla uctila i vláda.

"Dnešní jednání začalo minutou ticha," upřesnil premiér Jan Fischer.

Úřad vede Jitka Seitlová

Podle zákona se po Motejlově smrti ujala vedení kanceláře jeho zástupkyně Jitka Seitlová. Zákonodárci by nyní měli do 60 dnů schválit jméno Motejlova nástupce.

Ombudsmana, který nastoupí po zesnulém Otakaru Motejlovi, zvolí s největší pravděpodobností až nová sněmovna po volbách.

Kandidáty navrhuje prezident a Senát. Poslanci mají na volbu nového ochránce práv zákonem danou šedesátidenní lhůtu. Její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces se ve stejné lhůtě opakuje.

Konkrétní jména případných adeptů na ombudsmana politici zatím vesměs říkat nechtějí.

Zda se o tento post bude ucházet současná zástupkyně ombudsmana, to Jitka Seitlová na dotaz ČTK neuvedla. "Na takovéto úvahy je zatím opravdu příliš brzy," řekla agentuře.

Motejl byl prvním ombudsmanem České republiky. Zákonodárci ho do funkce zvolili dvakrát. Letos v prosinci tomu bylo deset let, co zastával funkci.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

Další zprávy