Tři evropští monarchové dorazí na oslavy Karla IV. Hrad odmítá, že by většina rodů akci ignorovala

ČTK ČTK
5. 4. 2016 20:18
Oslav 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. se v polovině května v Praze zúčastní zástupci nejméně třetiny z deseti evropských monarchií, informoval šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Z akce omluvili například zástupci královských rodů z Norska a Švédska. O dalších hostech se v současné době jedná.
Karel IV.
Karel IV. | Foto: ČTK

Praha - Oslav 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. se v polovině května v Praze zúčastní zástupci nejméně třetiny z deseti evropských monarchií. Účast potvrdil lucemburský velkovévoda Jindřich, monacký kníže Albert a lichtenštejnský vládnoucí kníže Alois. O dalších se jedná, informoval šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Server HlídacíPes.org uvedl, že se z akce omluvili například zástupci královských rodů z Norska a Švédska.

Oslavy by se měly konat v sobotu 14. května, hosté si připomenou 700 let od narození Karla IV. "Prezident poslal pozvánku představitelům vládnoucích rodů Evropy jakožto potomkům Karla IV.," řekl Forejt. Kdo z nich pozvání přijal nebo odmítl, zatím nechtěl zveřejňovat. "Se spoustou z nich jsme ještě v jednání," poznamenal.

Podle serveru HlídacíPes.org "drtivou většinu" pozvaných významných šlechtických a panovnických rodů z evropských zemí nechává pozvání prezidenta (Miloše) Zemana chladnými. Forejt informaci odmítl a vyjádřil "politování, že takové články nepíší lidé, kteří se alespoň minimálně o danou tematiku zajímají".

Všichni určitě nepřijdou

Přiznal nicméně, že ne všichni pozvaní přijedou. "Ale já neznám jednu akci v Evropě nebo na světě, kam by se sjeli všichni evropští panovníci najednou. V takovém počtu nejezdí dokonce ani na pohřby svých vlastních příbuzných," zdůraznil. Některé z rodin podle něj musí řešit své vlastní záležitosti. Jako příklad uvedl britskou královskou rodinu, která bude v květnu a červnu slavit 90. narozeniny královny Alžběty II. Očekávat její přítomnost v Praze by byla podle Forejta pošetilost.

O účast představitelů britského královského rodu ale Hrad podle serveru HlídacíPes.org hodně stál. Prezident Miloš Zeman proto dokonce požádal o tlumočení pozvánky britského premiéra Davida Camerona. To potvrdil ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Z oslavy se podle Forejta omluvila i švédská královská rodina, která nyní řeší narození několika potomků. Nepřijede ani zástupce španělského království. Španělský král Felipe VI. prý nedávno zrušil také důležitou státní návštěvu Británie kvůli vnitropolitické situaci ve Španělsku.

"Evropských monarchií je deset, my stoprocentně víme, že jedna třetina jich bude zastoupena, o dalších ještě jednáme," řekl Forejt.

Forejt zároveň řekl, že hosté budou mít 14. května příležitost uctít Karla IV. přímo u jeho hrobu. Královská hrobka ve svatovítské katedrále, jejíž základní kámen Karel IV. položil, i proto prochází opravou. "Svou zvláštní roli ten den sehraje svatováclavská koruna, jejímž pomyslným tvůrcem je také Karel IV.," dodal Forejt k oslavám.

Lidovci mají Daniela Landu rádi, říká pražský radní pro kulturu Jan Wolf /KDU-ČSL/. Podle studentů historie FF UK přitom Landova hudba vytváří prostor pro velmi nebezpečné názory. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 33 minutami

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

před 1 hodinou

Bývalý šéf rakouské FPÖ Strache zapletený do korupce bude kandidovat na starostu Vídně

Bývalý rakouský vicekancléř a exšéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache oznámil, že bude jako volební lídr nové politické formace kandidovat na starostu Vídně. FPÖ Stracheho loni v prosinci vyloučila ze svých řad kvůli podezření ze zpronevěry stranických peněz, už předtím jeho skandál kolem videa z Ibizy vedl k rozpadu vládní koalice.

Padesátiletý politik hned po svém vyloučení oznámil plán připojit se k hnutí Die Allianz für Österreich (Aliance pro Rakousko; DAÖ), kterou založili vídeňští zastupitelé Karl Baron, Klaus Handler a Dietrich Kops. 

Podle agentury DPA je možné, že Strache bude alespoň částečně slavit politický comeback, protože podle politologů není vyloučeno, že se do vídeňského zastupitelstva dostane. Je však zároveň nanejvýš nepravděpodobné, že by mohl proniknout do funkce starosty rakouské metropole.

Zdroj: ČTK
Další zprávy