Zpráva o zabití vraha českých vojáků neměla nikdy uniknout ven, shodují se experti

Jan Gazdík Jan Gazdík
17. 10. 2018 15:29
Armádní experti se shodují, že o akcích speciálních sil se obecně nemluví. Zpráva o smrti útočníka, který v Afghánistánu zabil tři české vojáky, je podle nich pozitivní, ale veřejnosti měla zůstat utajena.
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek | Foto: ČTK

Praha - Náčelník generálního štábu Aleš Opata splnil svůj srpnový slib, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky. Jeden z organizátorů útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci, je mrtvý, druhý v zajetí. Zprávu kvitují všichni bezpečnostní experti, které Aktuálně.cz oslovilo. Zároveň se však shodují, že informace nikdy neměla uniknout na veřejnost.

"Generálu Opatovi blahopřeji," sdělila předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) v reakci na zprávu o likvidaci útočníků. Považuje to za silný pozitivní vzkaz pro armádu i Českou republiku.

Náčelníka generálního štábu však podobné vzkazy zřejmě příliš netěší. "Podobné věci nekomentujeme," řekl ve středu lakonicky Opata.

Nad zveřejněním úspěšné akce českých speciálních sil totiž převládají rozpaky. "Ta zpráva se nikdy neměla dostat na veřejnost. Něco přece jen selhalo," domnívá se bývalý šéf vojenské rozvědky František Štěpánek, který pak léta působil ve velitelských strukturách NATO.

Zveřejnění informace o likvidaci a dopadení teroristů ohrožuje podle generála životy Afghánců, kteří se na akci českých speciálních sil podíleli anebo jim předali důležité informace.

"Budou ochotni s námi i příště spolupracovat? Ukazuje to navíc na cíl případné odvety, tedy Českou republiku. Z těchto důvodů neměla zpráva o úspěšné operaci českých speciálů nikdy vyplavat na povrch," varuje Štěpánek, který v minulosti prostějovským speciálním silám velel.

O akcích speciálních sil se nemluví

Souhlasí s ním i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Měli bychom si už jednou provždy zvyknout na to, že o akcích speciálních sil, často v hlubokém týlu protivníka, se nemluví a že se o nich veřejnost téměř nikdy nic nedoví. Životy lidí jsou důležitější než zajímavá zpráva v médiích," uvedl.

Zpráva o zlikvidováni Usámy bin Ládina či jiných předních islamistických vůdců  je podle expertů zcela něco jiného než informace o - jakkoliv důležitých, ale přece jen méně významných - operacích speciálních sil na taktické úrovni. O těch by veřejnost neměla ze zmíněných důvodů vědět.

Akce byla podle všeho vedena s cílem zajmout viníky úmrtí českých výsadkářů. Pokud při ní ale dojde k přestřelce, pak jsou podle Šedivého i oběti. Vraždou by bylo zabití již zajatého islamisty.

Na druhé stráně i Šedivý má pro úspěšnou operaci jen slova chvály, "když už byla zveřejněna". Podobné akce se podle něj - ve spolupráci se spojenci a místní komunitou Afghánců - plánují i několik měsíců. Vyhodnocují se cíle, ověřují se informace z místních i zpravodajských zdrojů. Analyzují se výsledky radioelektronického průzkumu, odposlechy, telefonáty, internet.

Do hry se vrací bleskové vysílání speciálních komand

Akce českých speciálů (podle informací Aktuálně.cz školí v Afghánistánu tamní speciální síly) vrací navíc do hry diskusi o bleskovém vysílání speciálních komand například do boje proti islamistům či k osvobození rukojmích. Odlétala by v řádu hodin. Vláda by pak o akci parlament dodatečně informovala až po jejím splnění a musela by respektovat i rozhodnutí zákonodárců o odvolání komanda.

Na novelizovaném článku, který se v Ústavě ČR týká vysílání armády do zahraničí, se podíleli přední ústavní právníci a poslankyně Jana Černochová se ho v minulosti - i přes podporu většiny zákonodárců - několikrát marně pokoušela prosadit na jednání Poslanecké sněmovny.

"Budu to zkoušet znovu a budu se na nejbližším jednání výboru pro obranu ptát generála Opaty na způsob vyslání speciálů do Afghánistánu. Zda proti teroristům zasáhli ti, kteří již školí Afghánce, anebo tam byli z Česka vysláni v rámci 'početní rezervy', kterou jsme armádě v jejím mandátu pro Afghánistán schválili, jakkoliv jsem si jista, že vše proběhlo v rámci zákonů," říká Černochová.

Denní rutina českých vojáků v Afghánistánu:

Denní rutina českých vojáků v Afghánistánu ve 2 minutách | Video: Martin Kresta
 

Právě se děje

před 44 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy