Ombudsman nechce dohlížet na zdravotně postižené

ČTK ČTK
9. 12. 2013 15:42
Podle Varvařovského není úřad koncipován tak, aby působil i v této oblasti
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ombudsman Pavel Varvařovský se staví proti tomu, aby zákonodárci rozšířili jeho působnost o monitorování práv lidí se zdravotním postižením.

Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. K monitoringu se ČR nedávno zavázala podpisem Úmluvy OSN o právech zdravotně postižených. Varvařovský upozorňuje na to, že jím řízený úřad není po právní stránce koncipován tak, aby působil i v této oblasti.

Když se ČR zavázala, že bude nově dohlížet na to, jak jsou chráněna práva zdravotně postižených, začalo ministerstvo práce a sociálních věcí zvažovat, jak tento monitoring zajistit. Ve svém písemném materiálu k věci navrhlo pověřit tím ombudsmana.

Varvařovský se proti tomu nyní ohradil. Upozornil písemně ministerstvo, že kancelář veřejného ochránce práv není "sběrnou institucí" pro nejrůznější agendy, ke kterým se Česká republika smluvně zavázala.

Ombudsman také uvedl, že již jeho předchůdce Otakar Motejl se opakovaně ohrazoval vůči této praxi a kritizoval snahu začlenit agendu lidských práv, a to včetně oblasti diskriminace, do v Česku zcela odlišně koncipované instituce veřejného ochránce práv.

Ombudsman má chránit před byrokracií

Varvařovský zdůraznil, že nejprve musí být jasně vymezeno postavení a působnost instituce, která bude dodržování práv postižených v ČR sledovat. V tuto chvíli přitom není jasné ani to, o kolik zdravotně postižených lidí by mělo celkem jít.

Posláním ombudsmana je chránit veřejnost před byrokratickým přístupem státních institucí, nikoli být ochráncem lidských práv, uvedl Varvařovský. Připomněl, že v některých zemích Evropy je běžné, že paralelně s kanceláří ombudsmana existuje nezávislá instituce na ochranu lidských práv. Ta se pak může lidskými právy zabývat komplexně, včetně provádění monitoringu práv lidí se zdravotním postižením podle Úmluvy OSN, upozornil Varvařovský.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy