Ombudsman nechce dohlížet na zdravotně postižené

ČTK ČTK
9. 12. 2013 15:42
Podle Varvařovského není úřad koncipován tak, aby působil i v této oblasti
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ombudsman Pavel Varvařovský se staví proti tomu, aby zákonodárci rozšířili jeho působnost o monitorování práv lidí se zdravotním postižením.

Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. K monitoringu se ČR nedávno zavázala podpisem Úmluvy OSN o právech zdravotně postižených. Varvařovský upozorňuje na to, že jím řízený úřad není po právní stránce koncipován tak, aby působil i v této oblasti.

Když se ČR zavázala, že bude nově dohlížet na to, jak jsou chráněna práva zdravotně postižených, začalo ministerstvo práce a sociálních věcí zvažovat, jak tento monitoring zajistit. Ve svém písemném materiálu k věci navrhlo pověřit tím ombudsmana.

Varvařovský se proti tomu nyní ohradil. Upozornil písemně ministerstvo, že kancelář veřejného ochránce práv není "sběrnou institucí" pro nejrůznější agendy, ke kterým se Česká republika smluvně zavázala.

Ombudsman také uvedl, že již jeho předchůdce Otakar Motejl se opakovaně ohrazoval vůči této praxi a kritizoval snahu začlenit agendu lidských práv, a to včetně oblasti diskriminace, do v Česku zcela odlišně koncipované instituce veřejného ochránce práv.

Ombudsman má chránit před byrokracií

Varvařovský zdůraznil, že nejprve musí být jasně vymezeno postavení a působnost instituce, která bude dodržování práv postižených v ČR sledovat. V tuto chvíli přitom není jasné ani to, o kolik zdravotně postižených lidí by mělo celkem jít.

Posláním ombudsmana je chránit veřejnost před byrokratickým přístupem státních institucí, nikoli být ochráncem lidských práv, uvedl Varvařovský. Připomněl, že v některých zemích Evropy je běžné, že paralelně s kanceláří ombudsmana existuje nezávislá instituce na ochranu lidských práv. Ta se pak může lidskými právy zabývat komplexně, včetně provádění monitoringu práv lidí se zdravotním postižením podle Úmluvy OSN, upozornil Varvařovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy