Praha - Vize o olympijských hrách v Praze narazily na první velkou potíž.
Město nemá pod kontrolou všechny pozemky v Letňanech, se kterými počítá ve svých olympijských plánech. Měl by tu stát hlavní, ceremoniální stadion a mediální vesnička. Část z nich spravuje firma ABF, s níž město před lety založilo společný podnik, ale pak se s ní rozešlo.
Tak se stalo, že si magistrát nechal nakreslit studie, jak by mohlo místo v budoucnu vypadat, aniž by počítal s tím, že se vynoří i jiné plány.
Ty předložila firma PVA (Pražský veletržní areál) - společný podnik ABF a města Praha.
Společně na 99 let
Historie společného podniku začala v roce 1997, kdy ABF a.s. a město smlouvu o společném podniku PVA uzavřely.
Společným cílem bylo kamenné výstaviště v Letňanech, kam jednou povede i metro. Princip? Město bude vykupovat letňanské pozemky a vkládat je do společného podniku, firma ABF výstaviště postaví za peníze, které sežene. Smlouva byla uzavřena na 99 let.
ABF však měla se sháněním investora problémy a myšlenka výstavnictví začala uvadat. Nakonec jej získala; peníze měla zajistit společnost SPGroup, za níž stojí bývalý pojišťovací magnát Pavel Sehnal a která má dnes v ABF rozhodující podíl. Jenže městu se nelíbilo, že myšlenka výstavnictví stagnuje, a rozhodlo se v září 2004 od smlouvy odstoupit.
Usnesení číslo 1554
A tady je hlavní jádro dnešních olympijských potíží. Ředitelka ABF Miloslava Veselá totiž tvrdí, že jí radnice neumožnila, aby zánik společné firmy projednala s představenstvem a dozorčí radou.
Městští radní však zánik schválili - usnesením číslo 1554 - a loni v červnu navíc zastupitelstvo rozhodlo, že na pozemcích, které už díky městu PVA získala, zůstane stavební uzávěra.
Tak vznikl dnešní olympijský zádrhel. Letňanský investor SPGroup má pozemky, ale nemůže na nich stavět, dokud to město nepovolí. Město zase nemá pozemky, s nimiž počítá pro olympijské plány.
Olympiáda podle Magistrátu | Olympiáda podle PVA |
Může to jít k soudu
Podle zdroje z magistrátu, který si přál zůstat v anonymitě, existuje i záložní varianta. Město vystaví olympijské zázemí na zbývajících pozemcích, které PVA nedrží. Má to ale háček: podle smlouvy s ABF by tyto pozemky mělo město vložit právě do společného podniku PVA, ze kterého před dvěma lety vycouvalo.
Právě to, zdali má PVA na další pozemky nárok, bude řešit soud, pokud se obě strany nedohodnou.
"Ten stav je neudržitelný, optimální by bylo, kdyby se oba tábory nějak domluvily, jinak to může olympiádu v Letňanech velmi komplikovat," říká Světlana Kubíková, poradkyně primátora Pavla Béma a bývalá šéfka Útvaru rozvoje města.
Tři právní rozbory
Magistrát si teď nechal zpracovat právní analýzy usnesení číslo 1554, pod kterým je podepsán primátor Prahy Pavel Bém a jeho bývalý náměstek a nyní poslanec sněmovny Jan Bürgermeister.
Ten se nikdy netajil tím, že se mu smlouva uzavřená na 99 let nezamlouvá. "Pro město je to přeci velmi nevýhodné," říká dnes.
"Nechali jsme si zpracovat tři právní rozbory. Podle sdělení právníků s největší pravděpodobností skutečně neexistuje právní vztah mezi městem a firmou ABF," řekl Aktuálně.cz pražský radní Milan Richter.
Odešli, ale dále řídili
Ředitelka ABF Miloslava Veselá odstoupení města od smlouvy o společném podniku napadá. "I po odstoupení města od společného podniku PVA proběhla celá řada kontaktů jak s radními, tak s primátorem Bémem, a taky valných hromad, které jsme jako partneři řešili," řekla Aktuálně.cz.
Podle výpisu z obchodního rejstříku byli zastupitelé a někteří radní i po usnesení 1554 stále členy představenstva i dozorčí rady PVA a je to tak dosud.
A také některé analýzy, které si město nechalo zpracovat od renomovaných právních firem a které má Aktuálně.cz k dispozici, připouštějí, že odstoupení od smlouvy nebylo zcela v pořádku.
"I my máme své právní analýzy, jsem přesvědčena, že právní analýzy města nejsou tak jednoznačné," tvrdí Veselá.
Dohoda lepší než soud
Podle ní je pro firmu ABF projekt výstavnictví v Letňanech a taky symbióza s olympiádou zajímavá.
"PVA dokonce může být pro olympiádu významným přínosem, takže věřím, že se s Prahou dohodneme. V opačném případě jsme ale připraveni hájit své nároky soudní cestou," naznačuje možnou soudní dohru Veselá.
Několikrát však v telefonickém rozhovoru zmiňuje, že je pro ni lepší se s městem dohodnout.
Kdo nakonec vyhraje?
Cesta smíru by byla pro obě strany zjevně nejvýhodnější. Zatím se ale podle všeho urovnání nerýsuje. To, že si PVA nechala nakreslit vlastní olympijskou vizi, může z pohledu města vypadat jako provokace: nemůžeme sice stavět, ale bez nás se neobejdete.
Olympijské návrhy od PVA už nicméně viděl primátor Prahy Pavel Bém a nechal je zapracovat do olympijské vize města. To samo ale neznamená, že s nimi město definitivně počítá.
Někteří úředníci, ale i radní připouštějí, že problém s PVA připomíná třaskavé kuličky. Nechtějí o tom ale mluvit oficiálně. Z kuloárů zastupitelů nicméně zní varování: kvůli soudním přím může na povrch vyplout to, že město v minulosti uzavíralo jen těžko vypověditelné smlouvy. A když od takových smluv ustupovalo, dělo se tak za podmínek, které dnes může řešit soud.