Okamura se připojí k žalobě Klause za velezradu

ČTK ČTK
15. 2. 2013 16:28
Už dříve chtěli senátoři podat žalobu na Václava Klause, Okamura tak učiní v pondělí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tomio Okamura hodlá podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause za velezradu. Žalobu hodlá podepsat v pondělí.

Tomio Okamura se vyjádřil, že žaloba, kterou připravili právní experti, v několika bodech shrnuje nekonání, nečinnost a bojkotování českého ústavního pořádku z Klausovy strany. Jedním z bodů žaloby je samozřejmě amnestie, dodal Okamura.

 Aby mohla být žaloba podána, musí se připojit třetina senátorů.

"Ústavní žaloba má smysl v mnoha ohledech - je varováním nejen pro Václava Klause, ale i pro jeho nástupce, že jejich konání má a musí mít nějaké hranice a že musí svou funkci vykonávat odpovědně," napsal senátor.

Internetovou výzvu, aby senátoři podali na dosluhujícího prezidenta Václava Klause žalobu pro velezradu, už podepsalo více než 70 tisíc lidí.

Podle české ústavy může být prezident pro velezradu stíhán, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Jeho jednací řád stanoví, že ústavní žalobu musí podpořit třetina členů horní komory parlamentu.

Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

Už i tenhle moment je podle Okamury dost dobrým důvodem, proč žalobu podat. Je ale důležitá pro další úvahy nad tím, nakolik má být prezident neodpovědný, nepostižitelný a neodvolatelný, dodal senátor.

Okamura také v prohlášení neopomněl připomenout, že jeho politickým programem je přímá volba, ale i přímá odvolatelnost nejen prezidenta, ale také poslanců, senátorů, hejtmanů a starostů.

Někteří senátoři chtěli podat žalobu už dříve

S možností obvinit Klause z velezrady si už dříve pohrávali někteří senátoři, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušit část novoroční amnestie o zastavení trestních stíhání. Soud se tímto návrhem nyní zabývá. Žalobu ale nakonec nepodali.

"Byl jsem první, kdo ji letos 2. ledna veřejně navrhl a cílem nebylo a není sesadit končícího Václava Klause," zdůraznil dnes o ústavní žalobě Okamura.

Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky jakož i proti jejímu demokratickému řádu.

 

Podle zákona o Ústavním soudu musí žaloba obsahovat přesné vylíčení jednání, kterým se měl prezident republiky dopustit velezrady nebo hrubého porušení ústavy, a to včetně důkazů.

Soud musí ústavní žalobu projednat přednostně před ostatními stížnostmi a návrhy. Pokud by jí soud vyhověl, ztratí prezident mandát a přijde také o způsobilost znovu jej nabýt.

Zanikne mu i nárok na prezidentský plat a veškeré další požitky po skončení výkonu funkce. Ústavní soud před podobným rozhodováním dosud nikdy nestál.

 

Právě se děje

Další zprávy