Praha - Tomio Okamura se kvůli odmítnutí své prezidentské kandidatury obrátí v úterý na Nejvyšší správní soud (NSS). "Žalobu podám osobně, aby nedošlo už k žádným pochybnostem, že snad nebylo něco doručeno," řekl na pondělní tiskové konferenci.
Okamura chce napadnout rozhodnutí ministerstva vnitra odmítnout jeho prezidentskou kandidaturu kvůli malému počtu platných podpisů na petičních arších.
"Jediným správným řešením je, aby ministerstvo překontrolovalo všech více než 61 000 podpisů, co jsem odevzdal, aby to bylo správné," poznamenal Okamura.
Mezi hlavními chybami vnitra uvádí podobně jako Jana Bobošíková špatný výpočet odčítaných podpisů, ale i zamítnutí petenta v případě, že uvedl aktuální místo bydliště, nikoliv své trvalé bydliště.
Ministerstvo podle své mluvčí Denisy Čermákové trvá na tom, že postupovalo podle zákona.
Stihnou se volby?
Přitom už podání k Nejvyššímu správnímu soudu může vyústit ke zdržení přímé volby hlavy státu. Soudci v čele s předsedou volebního senátu Vojtěchem Šimíčkem, kteří například v roce 2010 rozpustili Dělnickou stranu, budou mít na rozhodnutí ze zákona patnáct dní.
"Uděláme všechno pro to, abychom stihli zákonný termín," řekl Šimíček Aktuálně.cz. "Kdybychom ale předložili Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, tak přerušujeme řízení," dodal soudce s tím, že žádný takový krok nechce předjímat.
Blíže nechtěl komentovat ani to, jak bude soud postupovat při kontrole podpisů, zda se je například chystá přepočítat.
"Jakékoli vyjádření soudu v tomto smyslu může být nyní vnímáno jako návodné z hlediska uplatňování námitek. Bylo by nevhodné, aby se k tomu soud vyjadřoval," uvedl také Šimíček.
Jak je to s trvalým bydlištěm?
Vyřazený kandidát Okamura na svém brífinku uvedl, že původně chtěl udělat gesto a vzdát se práva na stížnost. Jenže po přezkoumání situace on a jeho lidé zjistili, že většina vyřazených podpisů má chybu v adrese, a nejde tedy o neexistující petenty. Zákon přitom podle něj požaduje údaj, který občana identifikuje, tedy jménem, příjmením, datem narození či rodným číslem.
"Většina podpisů vyřazených ministerstvem měla údajně chybu v adrese. Tedy nejde o neexistující petenty, jde o lidi z masa a krve a kostí, kteří se podepsali, uvedli správně nacionále a data narození, ale místo trvalého bydliště uvedli místo reálného bydliště," namítá Okamura.
Podle něj zmátly lidi petiční archy, kde místo kolonky trvalý pobyt, byla kolonka "obec, ulice a číslo popisné". "Ministerské archy měly sice na další straně upřesnění, co všechno petice musí obsahovat, ovšem celkem logicky nikdo tento dovětek netiskl," dodává.
Občan je podle něj identifikován jménem, příjmením a datem narození, trvalý pobyt je prý "nicneříkající". "Z tohoto hlediska považujeme vyškrtnutí těch občanů, kteří neuvedli nebo uvedli nesprávně svou adresu trvalého pobytu za omezování jejich ústavních práv," poznamenal senátor.
"Vzhledem k tomu, že ministerstvo nebylo schopné dohledat ani expremiéra a prezidentského kandidáta Miloše Zemana, prosím o zamyšlení, v kolika dalších případech udělali pracovníci tuším najaté soukromé firmy či amatérští brigádníci chybu," prohlásil také Okamura.
Vnitro se ale brání. "Zákon jasně stanovuje, že každý občan, podporující kandidaturu kandidáta, uvede na podpisový arch mimo jiné adresu místa trvalého pobytu," uvedla Čermáková. Úřad se podle ní navíc snažil v rámci mezí zákona co nejvíce lidí ztotožnit - nebral například zřetel na chybějící háčky a čárky nad jmény či na neúplné adresy.
Okamuru zastupuje Samková. Dala si záležet
Okamurovou advokátkou je další neúspěšná prezidentská kandidátka Klára Samková. "Nehledejte za tím politiku, je to čistě náhodné," řekl k tomu podnikatel a senátor, který se prý s právničkou zná delší dobu.
Novinářům poskytl i plné znění odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Na něm je znát, že se advokátka Samková na rozebrání celého systému kandidatury na prezidenta dobře a dlouhodobě připravovala, neboť již dříve avizovala, že hodlá prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta napadnout.
"Domáhání se ochrany" v kauze zamítnuté prezidentské kandidatury Tomia Okamury z jejího pera obsahuje mnohem více argumentů, než které uvedl novopečený senátor během brífinku.
Dokument, který v úterý obdrží Nejvyšší správní soud, napadá mimo jiné i pouze dvoudenní lhůtu na odvolání, způsob vybrání "náhodného vzorku" (do vzorku byly vybrány celé archy, nikoliv jednotlivé podpisy), velký rozdíl mezi procentuální chybovostí u prvního a druhého vzorku (částečně k němu došlo právě kvůli výběru vzorku) a obecně nejasnost a nesrozumitelnost celého zákona.
Dokument také zpochybňuje důvěryhodnost samotného Centrálního registru obyvatel, podle kterého se tato kontrola prováděla.
"Tento soubor dat, který si vytvořila státní správa a do kterého nemá občan možnost nahlédnout či spíše má tuto možnost pouze teoreticky, nepodléhá naprosto žádné kontrole. Události posledních dnů okolo registru motorových vozidel, který byl nefunkční a obsahoval takovou míru chyb, že vedl až k dovolání/odstoupení rezortního ministra dopravy z funkce, vede nutně k zásadní nedůvěře v takovéto registry," píše se v žalobě.
Zatímco během víkendu se spor o správnost vyřazení kandidátů smrsknul na dohady o matematickém vzorci výpočtu, Okamurova žaloba posouvá problém dál.
K soudu chce hnát věc i Dlouhý
Ministerstvo vnitra do boje o Hrad minulý týden pustilo jen osm z 20 prezidentských uchazečů. Z vážných kandidátů vyřadilo kromě Okamury šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou a ekonoma Vladimíra Dlouhého. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, které tak snížily počet podpisů pod předepsanou hranici 50 000.
Vyřazení uchazeči mají zákonnou možnost obrátit se na NSS. Někteří právníci přitom tvrdí, že vnitro zvolilo při odebírání neplatných hlasů chybný výpočet.
Dlouhý rovněž uvedl, že se na NSS obrátí. "Jednak kvůli způsobu, jakým ministerstvo vnitra dospělo k počtu neuznaných podpisů (jsem toho názoru, že ministerstvo mělo průměrovat a nikoliv sčítat), jednak proto, že právníci našli ve způsobu kontroly podpisů i další závažné nedostatky. Konečně, dnes jsme začali kontrolovat jednotlivé chyby, které nám ministerstvo vnitra vytklo a i tam jsme našli nesrovnalosti. Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta České republiky," uvedl také ve svém pondělním prohlášení.
Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. V pondělí vnitro vyzvala, aby opravilo "zjevné chyby".
Okamura: Ať se petenti příště zapisují na Czech Pointech
Okamura po ministerském výpočtu tratil nejvíc, přišel o 26 000 podpisů z téměř 62 000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35 751.
Senátor v pondělí také uvedl, že už pracuje se svým týmem na návrhu změny ústavního a prováděcího zákona.
Navrhuje například, aby pro příště zajišťovaly sběr podpisů Czech Pointy, kde by pravost totožnosti rovnou zkontrolovala kompetentní úřednice.