Odsouzený lékař Barták z věznice vyhrožoval své exmanželce smrtí. Policie ho však stíhat nebude

Domácí Domácí
22. 7. 2016 10:08
Lékaři Jaroslavu Bartákovi, který si odpykává za obtěžování a znásilňování svých asistentek 12 let za mřížemi a je nepravomocně odsouzen k dalším 15 letům ve vězení za přípravu vražd, hrozí dalších 6 let trestu za uplácení stráže. Podle informací Českého rozhlasu Barták navíc také vyhrožoval své bývalé manželce smrtí. Ta na něj podala trestní oznámení, které však stáhla, a policie ho tak za to nebude stíhat.
Odsouzený Jaroslav Barták.
Odsouzený Jaroslav Barták. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odsouzený lékař Jaroslav Barták po nástupu do vězení podle informací webu Českého rozhlasu vyhrožoval smrtí své bývalé manželce. Barták jí vyhrožoval písemně, telefonicky i osobně, když si vynucoval její návštěvy ve věznici.

"... v rámci kterých jí též vyhrožoval, že až ho brzy pustí na svobodu, odcestuje do zahraničí i se synem, přičemž jí ukazoval při návštěvách různé osoby, které tam sedí za vraždu, že se bude divit a podobně," popisuje justiční dokument Bartákovy výhrůžky.

Barták začal své exmanželce vyhrožovat ihned po svém nástupu do vězení v létě 2013, kdy byl odsouzen k dvanácti letům za mřížemi za sexuální obtěžování a znásilnění svých asistentek. "V období od 1. 9. 2013 do 30. 4. 2014 ve věznici v Liberci zasílal své bývalé manželce větší množství dopisů, v níž jí naznačoval a vyhrožoval zabitím jí i jejímu případnému milenci s tím, že má připravený značný finanční obnos, který použije na znepříjemnění jejího života," popisuje rozsudek z letošního června, který má server k dispozici.

Bývalá Bartákova žena na něj podala trestní oznámení, ale státní zástupce stíhání v prosinci minulého roku zastavil. "Pro přečiny nebezpečné vyhrožování a nebezpečné pronásledování bylo trestní stíhání Jaroslava Bartáka zastaveno pro nepřípustnost," potvrdil mluvčí Okresního státního zastupitelství v České Lípě Ondřej Morkovin. Bartákova exmanželka totiž nakonec svůj souhlas ke stíhání stáhla.

Jaroslav Barták však kromě dvanáctiletého trestu dostal i zatím nepravomocný patnáctiletý trest za plánování tří vražd za zdmi věznice. Údajně chtěl zlikvidovat bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, pražského advokáta Oldřicha Choděra a pravoslavného kněze Eugena Freimanna.

Další soud Bartáka ještě čeká za nedovolené volání své exmanželce z vězení. V prosinci roku 2013 měl podplatit částkou 10 tisíc korun strážného ve věznici Stráž pod Ralskem, aby anonymně zatelefonoval na jisté číslo. O tři měsíce později policie zachytila dva hovory jeho bývalé manželce, které měl Bartákovi zprostředkovat jeho tehdejší advokát. Za uplácení, maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí ještě dalších šest let ve vězení. Dohromady by si tak Barták mohl za mřížemi odsedět až 29 let.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy