Odsouzený lékař Barták z věznice vyhrožoval své exmanželce smrtí. Policie ho však stíhat nebude

Domácí Domácí
22. 7. 2016 10:08
Lékaři Jaroslavu Bartákovi, který si odpykává za obtěžování a znásilňování svých asistentek 12 let za mřížemi a je nepravomocně odsouzen k dalším 15 letům ve vězení za přípravu vražd, hrozí dalších 6 let trestu za uplácení stráže. Podle informací Českého rozhlasu Barták navíc také vyhrožoval své bývalé manželce smrtí. Ta na něj podala trestní oznámení, které však stáhla, a policie ho tak za to nebude stíhat.
Odsouzený Jaroslav Barták.
Odsouzený Jaroslav Barták. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odsouzený lékař Jaroslav Barták po nástupu do vězení podle informací webu Českého rozhlasu vyhrožoval smrtí své bývalé manželce. Barták jí vyhrožoval písemně, telefonicky i osobně, když si vynucoval její návštěvy ve věznici.

"... v rámci kterých jí též vyhrožoval, že až ho brzy pustí na svobodu, odcestuje do zahraničí i se synem, přičemž jí ukazoval při návštěvách různé osoby, které tam sedí za vraždu, že se bude divit a podobně," popisuje justiční dokument Bartákovy výhrůžky.

Barták začal své exmanželce vyhrožovat ihned po svém nástupu do vězení v létě 2013, kdy byl odsouzen k dvanácti letům za mřížemi za sexuální obtěžování a znásilnění svých asistentek. "V období od 1. 9. 2013 do 30. 4. 2014 ve věznici v Liberci zasílal své bývalé manželce větší množství dopisů, v níž jí naznačoval a vyhrožoval zabitím jí i jejímu případnému milenci s tím, že má připravený značný finanční obnos, který použije na znepříjemnění jejího života," popisuje rozsudek z letošního června, který má server k dispozici.

Bývalá Bartákova žena na něj podala trestní oznámení, ale státní zástupce stíhání v prosinci minulého roku zastavil. "Pro přečiny nebezpečné vyhrožování a nebezpečné pronásledování bylo trestní stíhání Jaroslava Bartáka zastaveno pro nepřípustnost," potvrdil mluvčí Okresního státního zastupitelství v České Lípě Ondřej Morkovin. Bartákova exmanželka totiž nakonec svůj souhlas ke stíhání stáhla.

Jaroslav Barták však kromě dvanáctiletého trestu dostal i zatím nepravomocný patnáctiletý trest za plánování tří vražd za zdmi věznice. Údajně chtěl zlikvidovat bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, pražského advokáta Oldřicha Choděra a pravoslavného kněze Eugena Freimanna.

Další soud Bartáka ještě čeká za nedovolené volání své exmanželce z vězení. V prosinci roku 2013 měl podplatit částkou 10 tisíc korun strážného ve věznici Stráž pod Ralskem, aby anonymně zatelefonoval na jisté číslo. O tři měsíce později policie zachytila dva hovory jeho bývalé manželce, které měl Bartákovi zprostředkovat jeho tehdejší advokát. Za uplácení, maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí ještě dalších šest let ve vězení. Dohromady by si tak Barták mohl za mřížemi odsedět až 29 let.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy