Nový plán ODS: Slibuje zaručený minimální důchod i lístek po Evropě do 18 let zdarma

ČTK ČTK
9. 10. 2019 16:13
Daňové volno pro lidi do 26 let a pro rodiče, jejichž partneři pobírají rodičovský příspěvek, lístek na vlak do Evropy pro osmnáctileté zdarma či garantovaný minimální důchod nabízí ODS v kampani, kterou ve středu zahájila v Praze. A jak už deník Aktuálně.cz upozornil, nově doplnili opoziční občanští demokraté svůj program také o ekologické body.
Foto: ODS

"Neměníme politiku ODS, životní prostředí je přirozenou součástí moderní konzervativní strany a jedno z klíčových témat pro naše voliče," řekl předseda ODS Petr Fiala k zelené politice strany.

Konkrétně se chce ODS v oblasti ochrany životního prostředí zaměřit například na rozvoj elektromobility, dotační politiku mířící k opatřením ve prospěch krajiny či na reakci na klimatické změny.

Místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil předtím na tiskové konferenci uvedl, že nelze říkat, že se klima nemění, když se mění. Odkázal tak na někdejšího předsedu ODS, prezidenta a klimaskeptika Václava Klause. ODS podle něj nevede debatu o tom, zda se klima mění, když se mění.

Současný menšinový kabinet ANO a ČSSD není podle Fialy schopen prosazovat programové sliby, přinést základní impulzy změn, například v důchodech. Vláda podle něj zemi pouze udržuje v provozu. "Lidé musí vidět, že je zde programová alternativa, která ví, jak na to," řekl Fiala, proč ODS kampaň rozjíždí.

Ačkoli některé body naznačují, že ODS se orientuje na mladé voliče, chce podle něj strana oslovit všechny. Programové priority chce probrat v diskusích s veřejností.

Mezi dnes prezentované programové priority ODS zařadila také změny ve školství. Učitelům chce nabídnout 150 procent průměrné mzdy. Místopředseda Martin Baxa zmínil i potřebu modernizace obsahu výuky a redukce obsahu učiva tak, aby zbyl prostor na flexibilitu.

Daňové prázdniny pro mladé mají podle místopředsedkyně Alexandry Udženije usnadnit mladým start do pracovního života. V případě důchodových změn chce ODS mířit pouze na lidi pod 45 let. "Zavedeme minimální důchod a zjednodušíme celý systém tak, aby kromě solidarity zohledňoval také zásluhovost," řekla Udženija.

Vlakové jízdenky do Evropy pro osmnáctileté podle ODS umožním mladým lidem rozhodnout se o své budoucnosti a získat rozhled.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy