ODS chce prošetřit, jestli v Libanonu nevyjednával bratr ministra Pelikána

ČTK ČTK
1. 3. 2016 19:09
ODS požaduje vytvořit vyšetřovací komisi, která by prověřila kauzu pětice Čechů unesených v Libanonu a postup ministra spravedlnost Roberta Pelikána. Reaguje tak i na spekulace, že za Českou republiku vyjednával ministrův bratr, arabista Petr Pelikán. Podle předsedy strany Petra Fialy to vnáší do kauzy vážné pochybnosti.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ODS chce vytvořit vyšetřovací komisi kvůli kauze pětice Čechů unesených v Libanonu a postupu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) při jejím řešení. Zástupci strany to řekli na úterní tiskové konferenci. Upozornili také na spekulace, že za Českou republiku v případu údajně vyjednával Pelikánův bratr, arabista Petr Pelikán.

Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová uvedla, že se na ní obracejí média s dotazem, zda je pravda, že ministr Pelikán pověřil jednáním svého bratra. "Nevíme, jestli bratr ministra spravedlnosti skutečně odjel do Libanonu a zda součástí pověření byl i příslib amnestie pro pana Fajáda, nebo nebyl. Nabízejí se ale další otázky. Zda podnět, aby ministr pověřoval někoho ze své rodiny, vznikla na Bezpečnostní radě státu nebo z hlavy pana premiéra," řekla.

Předseda strany Petr Fiala prohlásil, že informace vnášejí do kauzy nové pochybnosti a rozměr. "Na ty informace musí reagovat ministr spravedlnosti a pan premiér, pokud ty informace jsou pravdivé, tak jsou velmi závažné," řekl Fiala. Pokud ministr pověřil jednáním v případu někoho z příbuzenstva, je to podle Černochové nemorální a zpochybňuje to činnost bezpečnostních složek a zpravodajských služeb.

O postupu Pelikána v případu propuštění Libanonce Alího Fajáda dříve hovořila TOP 09, podle které bylo porušeno české i mezinárodní právo. Ministerstvo spravedlnosti názor odmítlo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat.

ODS už o zřízení komise v souvislosti s Fajádovým případem mluvila v souvislosti s úniky utajovaných informací. Narážela na slova ministra obrany Martina Stropnického(ANO), který potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala zadržovaného Fajáda do USA.

Pokud někdo není vydán, má být souzen v České republice, ministr Pelikán zvolil v kauze Fajád postup jiný, protizákonný, říká Marek Ženíšek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy